het museum aan het meer van Bracciano vooral ook een aparte dimensie aan de in verschillende hangars opgestelde watervliegtuigen. Ander museaal concept Zo waren tot voor kort in de Troster-hangar nog de wedstrijdvliegtuigen M.39. M.72 en C.29 van Macchi en Fiat te zien: allemaal watervliegtuigen die in 1926 om het snelst vlogen in een race om de Schneider trofee. Met de oplevering van 3600 m2 extra expositieruimte in 2001 in de gerestaureerde Badoni-hangar uit 1930, is echter het museale con cept van het M.S.A.M. aangepast. Daardoor zijn de vliegtuigen thans in een meer chronologische volg orde opgesteld. Als gevolg daarvan staan in de Troster-hangar nu nog maar drie watervliegtuigen: een Lohner LA.4 Montanti uit 1915 in de kleuren van de Keizerlijke Deutsche Luftdienst en een SIAI (Savoia) S.56. Zo hier en daar heeft men wel wat con cessies moeten doen aan die tijdvolgordelijke opstel ling. Zo ziet men een SIAI SM.79 Sparviero uit 1934 naast een Tornado uit 1974 ziet staan, terwijl de watervliegtuigen van Fiat en Macchi zijn verhuisd naar de Velo-hangar die jammergenoeg geen uit zicht biedt op het meer. Decor Met de grote glazen wanden die als het nodig is ook kunnen worden opengeschoven, in plaats van dichte hangardeuren in de Troster-hangar, heeft de muse- Deze Macchi MC.72 uit 1931 is het allerlaatst gebouwde water-racevliegtuig ter wereld. Met dit vliegtuig is in 1934 in deze categorie een tot nu toe ongebroken snelheidsrecord gevestigd van 709,202 km/u. Foto Loc M M Baltussen umdirectie met het meer van Bracciano en de omlig gende bergen een prachtig decor gecreëerd voor een unieke collectie watervliegtuigen die de Italianen hebben weten te bewaren. De Badoni-hangar heeft nog grotere glazen hangardeuren. De bezoeker kijkt vanaf verschillende hoogten niet alleen uit over een aantal voor hun tijd mastodonten van vliegtuigen, maar ook over het Lago di Bracciano buiten, waar door met name het driemotorige Cant Z506S Airone Onder de vleugel door van de Cant Z506S nog twee 3-motorige kolossen: een Fiat G.212 (l) en een SM.82PW Marsupiale (r). Op de voorgrond een Macchi-416, bij ons beter bekend als een S-ll. Foto Loe M M Baltussen 22

Spinner | 2004 | | pagina 22