de Pacific Bewaker van Het boek voorziet duidelijk in een behoefte en is zo te zien van een betere kwaliteit dan het zesentwintig jaar oude boekje van Jackson. Alleen om die reden al moet het worden aangeschaft. Maar belangrijker is. dat in één boek snel de gegevens van een vliegtuigty pe of individueel vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht is op te zoeken. Daarbij zijn we met dit boek weer helemaal up-to-date, hoewel we tot 2005 nog wel een aantal maanden te gaan hebben. Koninklijke Luchtmacht: Vliegtuig- en registratieoverzicht 1945 - 2005 is verkrijgbaar bij Flash Luchtvaart Winkel en kost 14.50. Voor verzendkosten komt daar nog 3,- bij. Besteld kan worden door overmaking op postgiro 3126138 t.n.v. Flash Luchtvaart Winkel te Eindhoven. Het boek is eveneens verkrijgbaar in de museumwinkel "De Brik". Hans Berfelo Consolidate PBY Bewaker van de Pacific The Consolidated PBY. Bewaker van de Pacific", geschre ven door Prudent Staal. 2004. ISBN 90-808868. 176 pagina's De presentatie en doop van fraai gerestaureerde Nederlandse Consolidated PBY-5A Catalina PH-PBY vormde het decor voor een volgende presentatie, die van het boek over de Cat. Het boek van Prudent Staal is het vierde deel in een serie over historische vlieg tuigen die door de betreffende auteur in samenwer king met All Media Productions wordt uitgegeven. Eerder verschenen onder meer de boeken over de Mitchells in Nederlandse dienst en het boek over de Lockheed Constellation in deze serie. Het boek van Prudent Staal gaat uitgebreid in op de vele facetten van het gebruik van de Cat. Na een uitgebreide beschrijving van de ontwikkeling en de bouw van de PBY volgen hoofdstukken over het gebruik van het type bij de Marineluchtvaartdienst. Ook aan de rol van het vliegtuig onder Nederlandse burgervlag is een aantal pagina's gewijd. Een groot aantal pagina's beschrijft de gehele geschiedenis van het inmiddels weer schitterend gerestaureer de amfibievliegtuig. In een van de bijlagen van het boek wordt vervolgens ingegaan op de geschiedenis van de Catalina's die onder Nederlandse vlag in de lucht of op het 1 water waren. Bij de realisatie van zijn project heeft de auteur graag gebruik gemaakt van bijdra gen van diverse andere specialisten. Hierdoor is een boek ontstaan, dat de toets der kritiek ruimschoots kan door staan! Omdat het boek gedeeltelijk in het Engels is geschreven, is dit deel van de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis ook toegankelijk voor de buitenlandse markt. Veel foto's van Catalina's bij diverse gebruikers illustreren de grote rol die het vliegtuigtype gedurende de Tweede Wereldoorlog op veel fronten heeft gespeeld. Vooral de geschiedenis 27 (lh« Sent** -

Spinner | 2004 | | pagina 27