De Catalina van het MLM in het kort De Catalina, zoals deze in de 80er jaren voor het kantoor van het museum stond. De Catalina P-212 heeft tot december 1953 in Nieuw-Guinea dienst gedaan. Op 8 december 1953 moest het toestel voor een grote onderhoudsbeurt en bijbehorende inspectie naar Nederland worden gevlogen. Eind juni '54 werd de P-212 vervolgens ingedeeld bij het Vliegtuigsquadron 8 om vanaf Marinevliegkamp Valkenburg in geval van scheeps- of vliegtuigrampen op zee, opsporings- en reddings- vluchten uit te voeren. Op 8 november '54 kwam het voor het eerst in actie. Tevens werd het toestel gebruikt voor de watervliegopleiding van vliegers, die in Nieuw-Guinea ingezet werden om te vliegen. Na in totaal 2940 uren te hebben gevlogen, werd de P-212 op 8 juli 1957 officieel buiten dienst gesteld. In 1958 werd het toestel tijdelijk als attractie opge steld in het 'Bosbad Hoeven te Hoeven (Noord Brabant). Vervolgens werd in 1982 het toestel overge bracht naar de Vliegbasis Gilze-Rijen waar het vlieg tuiggeheel gerestaureerd werd. Op 13 april 1984 werd het toestel door de toenmalige vlagofficier MLD officieel aan het museum overgedragen. Afgelopen juni werden de vleugels naar het depot van het Militaire Luchtvaart Museum overgebracht. De romp werd op 26 juli naar Schiphol-Oost getrans porteerd om bij Quality Aircraft Painting Services (QAPS) een schilderbeurt te ondergaan en weer te worden voorzien van het juiste kleurenschema (aluminium). Tevens werden bij die schilderbeurt de registratiete kens en de Nederlandse vlag opnieuw opgebracht. Aardig detail in dit verband was dat belangstellen den via de website www.qflps.fi/ de vorderingen aan de Catalina konden volgen. Op 16 augustus werd de Catalina-romp vervolgens met bijzonder transport van Schiphol Oost naar de Vliegbasis Soesterberg ver voerd en tijdelijk gestald in een van de shelters waar over het MLM daar beschikt. Medewerkers van het MLM zullen de restauratie, naar verwachting, in 2005 afronden. Open Werkplaatsdagen Op zaterdag 4 en zondag 5 september vonden in de werkcentra van het MLM weer de inmiddels traditio nele Open Werkplaatsdagen plaats. Beide dagen was het museum van 12.00 tot 16.30 uur geopend. Dit jaarlijks terugkerende evenement zorgde, zoals te doen gebruikelijk, voor veel extra bezoekers, die zich uitgebreid lieten informeren over de voortgang van de restauratieprojecten van het museum. Medewerkers van het MLM gaven tekst en uitleg bij de stand van zaken rond de Lockheed L-12A, de FLAK 4

Spinner | 2004 | | pagina 4