generaal Marmont op het hoogste punt in dit toen nog boomloze landschap, ter ere van Napoleon, een opvallend monument oprichten dat later bekend heid kreeg als de Piramide van Austerlitz. In de loop van negentiende eeuw ontwikkelde het gebied zich tot één van de belangrijkste oefenterreinen voor het Nederlandse leger. Het centrum van de militaire acti viteit was toen inmiddels verschoven naar een gebied, even ten zuiden van Soesterberg. Op den duur dwong die geregelde militaire aanwezigheid tot de aanleg van een permanent kampement, dat in 1861 de benaming Kampveld Zeist kreeg en toen met stenen palen werd afgebakend. In de praktijk vond de naam Kamp van Zeist ingang. Vanaf het laatste kwart van de eeuw was het vooral het Wapen der Genie dat het kamp benutte. Mischa Keijser (geboren 1974) studeerde van 1993 tot 1999 aan de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost in Breda. Hij is sinds de tweede helft van de jaren '90 actief als fotograaf. Hij werkte mee aan een groot aantal fotoboeken en exposeerde in tal van galeries en musea. In 2002 ontving hij voor zijn serie 'Natuur NL' een tweede prijs bij de belangrijkste Nederlandse vakwedstrijd voor fotojournalistiek, De Zilveren Camera. Zijn werk beweegt zich op het breukvlak van de docu mentaire en kunstzinnige fotografie. Bezoekers van het MLM in de rij voor de Dakota foto: Mischa Keijser Het Kamp van Zeist behield zijn betekenis voor de Genie tot aan de Tweede Wereldoorlog. Een zeer bij zondere episode in de geschiedenis van het gebied vormt de periode van de Eerste Wereldoorlog. Na het uitbreken van de "Groote Oorlog" kreeg ons land te maken met grote vluchtelingenstromen, waartoe ook een omvangrijke groep Belgische militairen behoor de. Deze militairen werden ontwapend en vervolgens in het Kamp van Zeist geïnterneerd, omdat ons land strikt neutraal wenste te blijven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog maakten de Duitsers gebruik van het Kamp van Zeist. Zij vestigden er een munitiedepot, fokten er konijnen en kweek ten er groenten in kassen. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog namen de geallieerden tijde lijk hun intrek in het kamp. Sinds 1950 maakt de Koninklijke Luchtmacht gebruik van het Kamp van Zeist. Zij concentreerde er in het bijzonder haar ver voersmiddelen voor het transport over weg alsook het onderhoud daarvan. Vanaf eind jaren *70 werd het Kamp van Zeist eveneens benut voor legering en administratie ten behoeve van de Vliegbasis Soesterberg. Bovendien werd een aantal ondersteu nende faciliteiten voor het 32 Fighter Squadron op het terrein ondergebracht, zoals een personeelswin- kel, een school en een ziekenhuis. Door efficiency maatregelen en de Val van de Muur zijn al deze orga nisatie-elementen op den duur definitief van het ter rein verdwenen. Sinds 1980 biedt het Kamp van Zeist onderdak aan het Militaire Luchtvaart Museum, dat in 1968 onder de benaming Luchtmacht Museum op de Vliegbasis Soesterberg was opgericht. Anno 2004 strekken de exposities van het MLM zich uit over drie hallen, ter wijl noodgedwongen ook een aantal grote objecten in de buitenlucht is opgesteld. Jaarlijks trekt het MLM meer dan 100.000 bezoekers. Intussen hebben meer dan 2.000.000 bezoekers het museum bezocht. In het voorjaar van 2000 richtte de aandacht van de wereldpers zich massaal op het Kamp van Zeist, toen daar de rechtszaak tegen twee Libiërs begon, die wer den verdacht van betrokkenheid bij het exploderen van Pan Am Flight 103 van Londen naar New York boven het Schotse Lockerbie op 21 december 1988. Het Kamp van Zeist werd in verband met dit proces in tweeën gesplitst. Na afloop van het proces op 14 maart 2002 werd het 'Schotse' deel van het Kamp van Zeist door het Ministerie van Justitie omgebouwd tot detentiecentrum voor drugskoeriers. 8

Spinner | 2004 | | pagina 8