R o het museum Terugblik r J De moord op Theo van Gogh, de aanslagen in Irak, de immense gevolgen van de tsunami in Azië, een brand in een discotheek in Buenos Aires: het is maar een greep uit het nieuws dat de media de afgelopen weken beheerste. Stuk voor stuk ging het om gebeur tenissen die ons weer eens indringend confronteer den met de betrekkelijkheid van het leven. Zeker rond de jaarwisseling is het goed om daarbij stil te staan, ook al gaat het leven daarna weer gewoon door. Het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard maakte eveneens veel indruk. Hij was vanaf de oprichting van de Stichting Vrienden van het MI.M beschermheer van deze stichting en een graag geziene gast in ons museum. Bij tal van gele genheden bezocht hij het MLM. Zijn laatste bezoek dateert van 17 december 2003, bij welke gelegenheid hij het eerste exemplaar in ontvangst nam van het boek Crossing the Border van Erwin van Loo. Het heen gaan van Prins Bernhard vormde voor het MLM aan leiding om in de Snijdershal een herdenkingszuil te plaatsen met een aantal foto's. In deze zuil is tevens de replica verwerkt van het standbeeld van Prins Bernhard. dat in 1988 voor het hoofdkwartier van de KLu op de Binckhorst werd geplaatst. De zuil draagt als opschrift "Ter herinnering aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard (1911-2004): beschermheer van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum" en zal tot medio maart opge steld blijven. De discussie over de toekomst van het museale bestel bij Defensie heeft nog niet haar beslag gekregen. Wij gaan er van uit dat de komende maanden de lang verhoopte duidelijkheid zal worden geschapen. Wellicht kunnen wij in de uitgave van de Spinner goede berichten melden. Topdrukte tijdens de Nationale Modelbouw Manifestatie In de herfstvakantie, van 17 tot en met 24 oktober 2004, organiseerde het Militaire Luchtvaart Museum in samenwerking met de International Plastic Modellers Society (IPMS) de 22e Nationale Modelbouw Manifestatie. Al jarenlang blijkt deze manifestatie geweldig aan te slaan bij de bezoekers van het muse um. Ook deze keer werd het een groot succes. Het evenement trok in zes dagen tijd in totaal bijna 26.000 bezoekers. Die geweldige bezoekersstroom in goede banen te leiden, was geen gemakkelijke opga ve. Een compliment aan het personeel van het muse um, alle vrijwilligers, de medewerkers van Holkema en onze collega's van Paresto is dan ook zeker op zijn plaats. 100.000e bezoeker Op 20 oktober, tijdens de Nationale Modelbouwmanifestatie, konden wij ook de 100.000° bezoeker over het lopende jaar begroeten. Sanne Gijzel uit Amersfoort was de gelukkige. Direct na binnenkomst werd Sanne feestelijk verwelkomd. Zij kreeg een waardecheque en een DVD aangeboden, beschikbaar gesteld door de Stichting Vrienden van het MLM. Daarna mochten Sanne en haar broer Thomas plaatsnemen in de cockpit van de F-16 12

Spinner | 2005 | | pagina 12