Liberator, die door Consolidated beginjaren veertig in productie was genomen voor de Royal Air Force en de Franse Luchtmacht. De eerste toestellen werden december 1940 aan de Royal Air Force geleverd. De United States Army Air Corps bestelde een verbeterde versie de LB-30B ook wel aangeduid als B-24A. Door het uitbreken van de oorlog in Europa werd het contract overgedaan aan de RAF die deze toestellen in dienst nam als Liberator 1. Later werden alsnog enkele toestellen van dit type aan de USAAC geleverd. De RAF plaatste ver dere orders voor een zwaarder bewapende versie de Liberator II. Bij deze versie was om esthetische rede nen de neus verlengd waardoor de zo markante vorm van de latere versies van de Liberator ontstond. Door het uitbreken van de oorlog in de Pacific had de USAAF dringend extra versterkingen nodig. Men nam 76 Liberator U's uit RAF contracten over waar van er uiteindelijk 46 aangeduid als LB-30 operatio neel in oorlogsomstandigheden werden ingezet. Twaalf van deze toestellen werden toegewezen aan het 11 Bomb Squadron van de 7*^ Bomb Group en naar Java gedirigeerd. Commandant 19 BG Col. Eugene L Eubank, foto via G. Casius het oorlogsgebied werd deze eenheid naar Nederlands-Indië gedirigeerd. Op 6 januari 1942 arri veerde het 9^e bomb squadron 71'1 Bomb Group op Java. De B-17's werden voor het uitbreken van de oorlog in de Pacific vooral aangevoerd via de route Hawaï- Midway-Wake-Port Moresby-Darwin-Manilla. Later gebeurde dat via de Noord-Afrika route. Na de val van de Philippijnen maakten de Japanners minstens één B-17D. de 40-3061. buit op het vliegveld "Clark Field". Dit toestel werd tezamen met 2 Boeing B-17E's, die op Java werden buitgemaakt en weer vliegwaardig waren gemaakt, naar Japan overgevlo gen. Op het vliegveld "Maospati" bij Madioen was dit de 41-2467 of 2471. Op een ander veld was dit de 41 2417 "Pootsie". Omstreeks juni 1943 arriveerden de B-17E's op "Tachikawa" waar de Japanese Army Air Force de testeenheid had gestationeerd. De Consolidated LB-30 De LB-30 of Liberator II was een viermotorige zware bommenwerper, voortgekomen uit de LB-30A Operaties vanaf basis in Nederlands-Indië Op 29 december 1941 arriveerden de eerste zware viermotorige bommenwerpers van de 19^ Bomb Group, op 6 januari 1942 gevolgd door de 7^c Bomb Group, op Java. In eerste instantie waren deze elf Boeing B-17 Flying Fortresses van de typen C en D. die reeds op de Philipijnen actief waren geweest. Op 31 december 1941 waren van de oorspronkelijke C's en D's nog slecht één C en tien D's over die operatio neel konden worden ingezet. Deze werden aangevuld met nieuwe Boeing B-17E's en Consolidated LB-30's. Nieuwe toestellen werden nu veelal aangevoerd via de route: Noord Afrika - India - Burma - Sumatra. De zware bommenwerpers werden gestationeerd op de toegewezen vliegvelden: Singosari bij Malang: 11 Bomb Squadron van de 71^ Bomb Group (LB-30) en 19*^ Bomb Group (B-17C/D) Maospatie bij Madioen en Magoewo bij Djocjakarta: 9 Bomb Squadron van de 7*'1 Bomb Group (B-17E) In januari werd voor bombardements- en evacuatie- vluchten naar de Philippijnen gebruikgemaakt van vliegvelden in de buitengewesten. De Boeings en de Consolidates opereerden daarbij gezamenlijk. Op 11 februari 1942 hadden de beide eenheden gezamen- 17

Spinner | 2005 | | pagina 17