V A w~^v try Fliegermuseum Altenrhein Loe baltussen Museaal belang in het gedrang: Vliegend Museum vaak 'gevlogen' Bijna op het drielandenpunt tussen Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland waar de Oude Rijn uitmondt in de Bodensee, ligt het dorpje Altenrhein: niet meer dan een paar duizend inwoners, maar met een rijke historie als het om de luchtvaart gaat. Bekend vanwege de Dornier-Werke die er destijds waren gevestigd, waaruit later de Flug- und Fahrzeugwerke AG Altenrhein (FFA) zijn ontstaan en waar momenteel in een sterk afgeslankte organisatie bij de Flugzeugwerke Altenrhein (FWA) onderdelen worden gemaakt voor de Airbus. Tussen het dorp en de plaatselijke camping ligt het regionale vliegveld St. Gallen-Altenrhein. Daar is ook het Fliegermuseum Altenrhein (FMA) gevestigd: een 'vliegend museum' dat in de weekends 's zomers meestal voor een groot deel echt is 'gevlogen'. Op 22 juni 1988 maakt een ex-militaire DH-112 Venom van de Zwitserse Luchtmacht zijn doopvlucht als eerste civiele Zwitserse straaljager. In augustus daaropvolgend wordt de Venom tijdens een Internationale Vliegdag aan het publiek voorgevlo- gen op Altenrhein. Daar wordt dan het idee geboren voor de oprichting van een 'vliegend museum'. Zes jaar later is het zover: het FMA wordt officieel geo pend. Het Fliegermuseum Altenrhein is ondergebracht in een voor malige FFA hangar, foto Loe M.M. Baltussen Doelstelling van het FMA is het museum 'vliegend' te houden. Het museumbestuur wil daarmee de Oost- Zwitserse militaire en civiele luchtvaartgeschiedenis voor een breed publiek levend houden. De regio heeft een uitstekende naam op vliegtuigbouwkundig gebied en heeft in dat opzicht toonaangevende tech nische prestaties geleverd. Vergane glorie Het Fliegermuseum is ondergebracht in een voorma lige productiehangar van de vroegere FFA. De enor me houten schuifdeuren zijn over de hele lengte van het immense gebouw aangetast door de tijd. Het is de prijs voor vergane glorie uit de 50'er jaren toen hier honderden Vampires en Venoms in licentie zijn gebouwd. En niet te vergeten: de P-16, de eerste Zwitserse straaljager waarvan in dezelfde hangar slechts vijf prototypes zijn gebouwd voordat het pro ject wordt afgeblazen. In de grote hal bij de ingang van de hangar is een balie voor de kaartverkoop opgesteld die ook dient als vitrine en fungeert als museumshop. Er zijn ansichtkaarten te koop, wat video's en porseleinen herinneringsbordjes. De hal wordt ook als briefing- room gebruikt voor grote groepen bezoekers. Een groot deel van de eigenlijke tentoonstellingshal is in beslag genomen door de enige nog vliegende 24

Spinner | 2005 | | pagina 24