Mirage in Zwitserland en door Hunters en Vampires. Behalve de nil civiel geregistreerde militaire vliegtui gen die door oud-vliegers van de Zwitserse Luchtmacht worden gevlogen, zijn het actief dienen de vliegers die met de nog militair geregistreerde vliegtuigen en één helikopter vliegen. Onder de oude kantoorruimten boven in de hangar, ingericht met vitrines en fotowanden, is een door gang naar de werkplaats voor de enige nog vliegende Bristol Sycamore en een nog niet civiel gecertificeer de Alouette-II. In de hal daarnaast staan twee aeroba- tic vliegtuigen, alsmede een Frans-Zwitserse Norécrin en twee Pilatussen. In een andere hal vindt men een vliegende replica van een Blériot-XIb en een Boeing Stearman. Wanden waarlangs metershoge magazijnstellingen staan opgesteld vol met allerhande vliegtuigonderde len noodzakelijk voor het onderhoud van de muse- umkisten. treffen we aan in twee van de vijf grote hallen waarin de hangar is verdeeld. Tussen de open geschoven deuren van de heli-werkplaats is een oude Zwitserse tank geparkeerd. Het geschut is naar bui ten gericht. De motor hangt in de takels en wordt vervangen. Waarom dat in het FMA gebeurt, is niet bekend. Er schijnt nog iemand te zijn, zo wordt ver teld, die nog af en toe met dit rupsmonster door het dorp rijdt. Museaal belang ondergeschikt Het FMA is alleen 's zaterdagsmiddags open voor het publiek. Tijdens een bezoek op 26 juni zijn zeven van de 22 vliegtuigen 'gevlogen'. Die geven acte-de- présence tijdens de luchtvaartdagen op het vliegveld van Bern. Dat is dan ook precies het probleem van een 'vliegend museum'. Want het is doorgaans in de weekends dat de vliegtuigen van het Fliegermuseum in binnen- en buitenland demonstraties verzorgen op vliegshows en andere luchtvaartevenementen. De tentoonstellingsruimte van het museum heeft dan ook meer weg van een grote onderhoudshangar. Dat kan eigenlijk ook niet anders. Vijftien vliegtuigen van het FMA, waarvan een aantal overigens privé eigendom zijn, beschikken nog over een Bewijs van Luchtwaardigheid, gaan elk weekend de lucht in, moeten voortdurend onderhoud hebben en schuiven dus regelmatig de hangar in en uit. In de hangar is geen duidelijke, historisch verantwoorde samenhang te ontdekken in de opstelling van de vliegtuigen. Het hangt of het staat. De plaatsing lijkt eerder te wor- Het FMA heeft een nog vliegende, militair geregistreerde Mirage-IIIS in haar inventaris, foto Loe M.M. Baltussen 25

Spinner | 2005 | | pagina 25