den veroorzaakt door de beschikbare stallingruimte na terugkeer van een demonstratie elders. Na een bezoek van enkele uren moet dan ook worden vastge steld dat het beleid van het Fliegermuseum feitelijk geheel is gericht op het vlieggereed houden van de collectie. Die doelstelling rijmt niet met het museaal belang van het museum dat daaraan ondergeschikt is. Daarbij gaat het erom de collectie als zodanig uit historische overwegingen voor lange tijd in een goede conditie te bewaren en historisch verantwoord voor een breed publiek tentoon te stellen. Ondersteuning Tijdens de openstelling op zaterdagmiddag komen gemiddeld zo'n 40 tot 60 mensen naar het museum. Afgezien van de internationale luchtvaartdag die het museum met enige regelmaat op het vliegveld St. Gallen-Altenrhein organiseert, brengen jaarlijks enkele duizenden belangstellenden een bezoek aan het Fliegermuseum. Per persoon tellen zij daarvoor 6.25 (10 Fr.CH) neer. Daarvan alleen kan geen enkel luchtvaartmuseum overleven. Er is dus een strak financieel beleid nodig om de doelstelling van het museum te halen. De jaarlijkse Flugtag kan daarbij financieel soulaas bieden. Ondersteuning vanuit de Schweizerische Luftwaffe en de landelijke luchtvaart industrie is evenmin onontbeerlijk. Ook vanuit de 'Genossenschaft von Freunde' en het 'Fliegerverein Altenrhein' krijgt het Fliegermuseum steun. Daarbij zijn zo'n 200 vrijwilligers aangesloten die zich om niet voor het museum inzetten. Het museumbestuur heeft zitting in het 'Fliegerverein Altenrhein' waar van alle dertig vliegers van het museum lid zijn. De vliegers zijn verplicht één tot twee keer per jaar dienst te doen in het museum als dat voor het publiek is geopend. Moeite waard Dit jaar bestaat het Fliegermuseum Altenrhein tien jaar. Dat is een compliment waard omdat men al die jaren hard heeft gewerkt om de 'vliegende legenden' zoals de museumvliegtuigen bij het FMA worden genoemd, daadwerkelijk vliegend te houden. Het FMA is geen luchtvaartmuseum zoals wij dat ken nen. Maar het is de moeite waard om in museaal opzicht meer aandacht te besteden aan de inmiddels opgebouwde collectie vliegtuigen vanwege hun histo rische relatie met Altenrhein. Voor wie in de buurt van de Bodensee verkeert, is het dus zeker de moeite waard er eens een bezoekje te brengen. De enige nog vliegende Bristol Sycamore ter wereld. De heli is afkomstig van de Duitse Bundeswehr die geen toestem ming gaf om met een Duitse beschildering rond te vliegen. De Britten waren minder scrupuleus, hoewel in Tremar, Cornwall (GB) een Sycamore staat met dezelfde registratie, foto Loe M.M. Bal tussen

Spinner | 2005 | | pagina 26