Recent Ver schenen Van Breda naar Biak Bertus de Bont, Van Breda naar Biak. Nr. 15 in de reeks Brochures van de Sectie Luchtmachthistorie van de Staf Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, 2004 ISBN 90-73696-23-2. 183 pagina's. 74 illustraties in kleur en zwart-wit. De brochure Van Breda naar Biak is een autobiogra fisch verhaal van Bertus de Bont's alterego Daan Duval. Het beschrijft de wederwaardigheden van Daan Duval. die geboren werd in Breda, waar hij het begin van de tweede wereldoorlog meemaakte en die later meehielp als vrijwilliger bij de watersnoodramp in 1953. Zijn "burger" ervaringen deden hem besluiten sportinstructeur bij de Koninklijke Luchtmacht te worden. Zijn werkomstandigheden maakten, dat hij een (niet serieus bedoeld) verzoek deed vlieger te worden. Tot zijn eigen verbazing doorliep hij alle keuringen en haalde zijn brevet. Persoonlijke omstandigheden verhinderden echter dat hij naar de jachtvliegopleiding ging. waarna overplaatsing naar de Piper Cubs van GPLV volgde. In het boek beleeft Daan Duval het nodige, zoals dat alleen maar kon in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. Hij werd opgeleid tot heli kopte rvliegcr op de Hiller en later, toen de SAR werd opgericht, op de Alouette II. Als SAR vlieger worden verschillende reddingoperaties, veelal vanaf de Waddeneilanden beschreven. Begin 1962 wordt Daan uitgezonden naar Biak, Nieuw Guinea, om daar de SAR-taak uit te gaan voe ren ten behoeve van het 322 Hunter-squadron en het 336 Dakota-squadron. Daarnaast werden vluchten gemaakt met gewonden en ten behoeve van de post bezorging naar de verschillende uithoeken. Na Nieuw Guinea werd de SAR-taak in Nederland weer opgepakt, eerst vanuit Vlieland en later Terschelling. Niet alleen voor gecrashte vliegers, maar ook voor de burgerbevolking van de eilanden was het SAR-detachement onmisbaar. Verschillende reddingsacties en medische evacuatievluchten wor den door Daan beschreven. De SAR-helikopters werden binnen en buiten de landsgrenzen veelvuldig ingezet voor het vervoer van VIPs onder wie leden van de Koninklijke familie. Vele andere taken werden door de SAR-helikopters ver richt. o.a. voor de PR van de Koninklijke Luchtmacht, waarvoor een reddingsdemonstratie altijd een belangrijk item is. Het vliegerleven van Daan stopt plotseling, als bij hem een hartafwijking wordt geconstateerd. Na de operatie kan hij nog honderd worden, maar voor vliegen is hij dan definitief afgekeurd. In dit zeer persoonlijke boek van Bertus de Bont, Van Breda naar Biak, waarbij geen blad voor de mond wordt genomen, komt een vliegerleven tot leven. De 28 Konlnktt|lra luchtmxht

Spinner | 2005 | | pagina 28