"Damned, he made it... De taak van liaison officer bracht de Prins naar aller lei uithoeken van de wereld. Begin maart 1943 was hij in Nigeria en op de vijfde van die maand vloog hij door naar Egypte. Hij maakte daar een tour langs de woestijnvliegvelden en ontmoette er op 10 maart Generaal Bernhard Montgomery in diens beroemde persoonlijke caravan. Twee dagen later bezocht hij Generaal Eisenhower in Algiers. Op 14 maart vloog de Prins terug naar Engeland, waarbij hij onderweg een tussenstop maakte op Gibraltar om daar de Griekse koning te ontmoeten. Binnen een paar weken was hij weer onderweg naar Canada, zodoen de vlieguur na vlieguur opbouwend. Korte tijd daar na kwam de Prins nog eens terug bij zijn oude vlieg- school op Hatfield. Daar zag hij zijn vroegere vliegin- structeur terug en raakte met hem in gesprek. Op een gegeven moment zei de instructeur dat hij in de buurt een stuk grasveld wist. dat zó klein was dat hij er om durfde wedden dat de Prins er niet zou kun nen landen zonder in de bomen aan de rand van dat veld te eindigen. De Prins bedacht zich geen moment en reageerde met: "OK, ik doe het. om vijf Pond..." Zo stegen ze samen op met de Tiger Moth T7415 en vlo gen naar het bewuste grasveldje. En inderdaad, het bleek een klein veldje te zijn. Drie van de vier zijden waren omzoomd door hoge bomen, terwijl aan één kant een tamelijk hoge heg stond. Nu placht men bij het beoefenen van een noodlanding met de Tiger Moth de motor af te zetten om zodoende een motor storing na te bootsen. Dan zweefde de vlieger de Tiger naar het terrein om vervolgens tegen de wind in te landen. Bij die oefening komt het vooral aan op een goede beoordeling van hoogte, afstand en wind sterkte. Hoe kleiner het veld, hoe groter vakman schap er nodig is. Om de Prins zelf te citeren: "Ik zei tegen mezelf, als hij het kan. dan kan ik het ook. Dus op 2000 voet zette ik de motor af. Elke meter van het veld zou hij nodig hebben, wilde hij niet in de bomen uit komen, dus de Prins kwam heel laag bin nen. zijn wielen veegden door de heg. "Ik hoorde hem roepen: "Damned, he made itMaar juist toen raakten de wielen een boomstronk, waardoor de kist over de kop ging. Voorzichtig stapte ik uit, maar zijn ex-instructeur was nogal benauwd, omdat hij benzine hoorde druppelen. Daarom maakte hij te snel zijn straps los waardoor hij op zijn hoofd terechtkwam. De Tiger Moth kon worden afgeschre ven. maar ik claimde mijn vijf Pond. want ik had hem wél op het veldje neergezet..."

Spinner | 2005 | | pagina 6