7 Operationele missies En zo vloog de Prins in die jaren vele trips met aller lei gevechtsvliegtuigen van de Britse luchtmacht Tijdens een vlucht met een Spitfire werd hij eens boven de Britse marinebasis Scapa Flow hevig door de marine-luchtafweer beschoten; het motto was daar: eerst schieten, en dan kijken wie het is. In 1943 werd hij op de Royal Air Force Central Flying School uitgecheckt op de Mosquito en gekwalificeerd tot instructeur op dat type. Maar het bleef niet bij instructievliegen boven het relatief veilige Engeland. Stiekempjes vloog de Prins ook operationele oorlogs- vluchten mee, totdat het Air Ministry dat in de gaten kreeg. Ze zeiden hem: "If we ever catch you doing any illegal operational flying, we'll ground you, because we don't want to have any responsibility with your people". De Prins begreep wat de Britten bedoelden en wend de zich daarom met behulp van een fles heel goede whisky tot zijn vriend Generaal Jimmy Doolittle, commandant van de Amerikaanse Achtste Luchtmacht (van 6 januari 1944 tot 9 mei 1945) in Engeland. "Royal Carriage" Het was in die tijd, dat de Geallieerden juist twee weken tevoren op de stranden van Normandië waren geland om Europa te bevrijden van het Nazi-juk. Een week na het begin van die invasie, op 13 juni 1944, werd Engeland opgeschrikt door vreemde onbeman de vliegtuigen die op het zuidoostelijk deel van Engeland neervielen, de V-l vliegende bommen. En de daarop volgende dagen bleven ze komen. Hitiers geheime wapens. Dat was dan ook de reden dat op de 21ste juni 1944 de V-l lanceerinrichtingen in Noord Frankrijk tot de doelen behoorden die door een immense geallieerde luchtvloot zou worden aan gevallen. Andere bommenwerpers zouden naar Berlijn gaan, weer andere naar het Ruhrgebied en een aantal zou zelfs doorvliegen naar de Sovjet Unie voor de eerste zogenaamde 'shuttle-missie'. De lucht boven Oost Engeland daverde die dag. Het bijna onvoorstelbare Prins Bemhard gereed om in te stappen in een Engels les- vliegtuig. foto: Sectie Luchtmachthistorie

Spinner | 2005 | | pagina 7