aantal van 2677 Amerikaanse vliegtuigen trok er op uit naar het vasteland. Daaronder bevond zich een formatie van 75 Convair B-24 Liberator bommenwer pers van de 2nd Air Division. Ze werden geëscorteerd door 99 P-47 Thunderbolt jagers toen ze Het Kanaal overstaken. Hun doel: de V-l bases te Siracourt in Noord Frankrijk. Co-pilot van Liberator 42-94925, S4- K for King (toepasselijk dus) van 847 Bomb Squadron, 489 Bomb Group was Prins Bernhard. Luitenant Irwin Rumler was de Captain van deze B-24, waarvan de bemanning verder bestond uit Lt. Alvin Rebsamen, Hubert Hodges (navigator), Frank Skrzynski (bombardier), Edward Thompson (telegra fist) en de schutters William Christiansen. Walter Freed, Joe Morabito, Clifford Hanekan en Harry Melichar. Nu, 47 jaar later, weten we, dat Freed, Hanekan en Thompson inmiddels zijn overleden en dat er geen contact meer bestaat met Melichar en Christiansen. Maar Rumler. Skrzynski en Morabito (alle drie in Florida) en Alvin Rebsamen, die de USAF als luite nant-kolonel verliet, zijn nog 'in good shape'. Met deze crew vloog de Prins het zwaar verdedigde Frankrijk binnen. Koningin Wilhelmina had hem streng verboden dit soort oorlogsvluchten te maken, maar de Prins kon het niet laten. De operationele missie naar de vliegende-bommenbases was bepaald geen 'milkrun'. De Duitse zware Flak begon vrijwel meteen te vuren, toen de Liberators Frankrijk bin nenvlogen. De bommenwerpers hadden elk vier bommen van 2.000 lbs aan boord, die om 19.02 uur vanaf 21.000 voet op de basis van de vliegende bom men te Siracourt werden afgeworpen. Luitenant Frank Skrzynski (die zijn naam nu heeft veranderd in Frank Skelton, voor het gemak zei destijds: "We had a guest that day (21 June 1944). lt was Prince Bernhard of Holland. He was a pretty good egg and he brought his camera along. The Prince took pictures at our stations and 1 wonder if I'll ever get to see them. This was his first combat mission and it was our 13th, and the ship's 13th... The Prince claimed that he'd like to fly with us again sometime. Too bad he couldn't have been with us on some of the more rough missions..." Hoewel van de operaties op deze dag in totaal 45 viermotorige bommenwerpers niet terugkeerden, waren er onder de B-24 formatie waar de Prins in meevloog geen verliezen. Wel bleken bij terugkomst op de thuisbases vijf vliegtuigen schade door vijande lijk vuur te hebben opgelopen. Zoals Ray Blanchard na afloop zei: "I often wonder what would have hap pened if we had been shot down, with the Prince bai ling out over his own country." Maar de Prins kwam veilig terug en hij kon zijn grote hobby, het vliegen, blijven beoefenen. Na de vlucht kreeg de bewuste B- 24 de nickname "Royal Carriage", oftewel Koninklijk Rijtuig. Op 1 augustus 1944 werd "Royal Carriage" getroffen door Duitse flak bij Caen, waarbij de Op de bestuurdersplaats van een TF-86 Sabre.foto: Sectie Luchtmachthistorie 8

Spinner | 2005 | | pagina 8