- r r r r r 4- Prins Bernhard en zijn Dakota PH-PBA, waarop hij vele uren maakte. foto: Sectie Luchtmachthistorie Meteor. Op Edwards Air Force Base in Califomië werd hij uitgecheckt op de F-86 Sabre. Het aantal vliegtui gen dat de Prins heeft gevlogen, maakte hem vrijwel zeker op dat vlak tot de meest veelzijdige vlieger in het uniform van de Koninklijke Luchtmacht. Meer dan 200 verschillende typen in je logboek, dat kun nen er niet veel zeggen. Eenpersoons jets vloog de Prins niet meer, maar in 1984 heeft hij nog wel met een F-16B een missie gevlogen. Wanneer hij de gele genheid kreeg zat hij nog met liefde in de cockpit van de F-28 PH-PBX. Zoals hij dat vele jaren deed in de Koninklijke Dakota, de PH-PBA en de dito Friendship, de PH-PBF. bemanning (een andere dan die van Rumler) tijdig kon springen en veilig achter de geallieerde linies neerkwam. Maar het Rijtuig crashte achter de Duitse linies Vader van 322 Dutch Spitfire Squadron Prins Bernhard heeft in Engeland ook een grote rol gespeeld in het tot stand komen van een eerste (en naar later bleek enige) Nederlandse luchtmacht squadron in de R.A.F. Na veel aandringen van zijn kant werd op 12 juni 1943 op de vliegbasis Woodvale het 322 Dutch Spitfire Squadron opgericht. Aanvankelijk had het squadron maar acht Nederlandse vliegers op een totaal bestand van 31, maar geleidelijk nam het aantal landgenoten toe. Niet alleen bij 322 squadron, ook bij andere vliegen de eenheden bleef de Prins tijdens de oorlogsjaren een regelmatige gast. Toen het front in september 1944 via België naar Nederland opschoof, vloog de Prins in een Auster boven het frontgebied. Jets Na de oorlog vloog de Prins al spoedig op de eerste toen ontwikkelde straaljagers als de Vampire en de Achter het raam van de T-264, de KDC-10 die zijn naam draagt foto: Sectie Luchtmachthistorie Een geboren luchtvaartman, getalenteerd en verk nocht vlieger. Een populaire, sportieve en sympathie ke Prins, de uiterst ervaren vlieger, die al "exception al" kreeg bij zijn opleiding en terecht. Een in de gehele luchtvaart bewonderd vakman, die meer dan vijftig jaar met maximaal succes de vlie gerij beoefende, omdat hij het niet kon laten... Verantwoording Bovenstaand artikel is met toestemming overgeno men uit het boek Prins Bernhard 50 jaar vlieger. Dit boek is nog verkrijgbaar bij de Sectie Luchtmacht Historie in Den Haag, telefoon 070-3165335, e-mail slh@bdl.af.dnet.mindef.nl en in de winkel "De Brik" van met Militaire Luchtvaart Museum. 9 PK INS BERNHARD

Spinner | 2005 | | pagina 9