Toespraak door KLTZ Mr. A.H.L. Louter op 14 januari 2005 Admiraals. Generaal, vlagofficieren, overige genodigden, bemanning van squadron 320 en 321. Het doet mij heel goed, dat u hier met zo velen bent gekomen. De reden dat ik voor u sta is natuurlijk bekend. Het is niet alleen omdat ik het commando over squadron 321 neerleg, maar met name omdat de twee oudste vliegtuigsquadrons van Nederland uit dienst worden gesteld. Squadrons die aan het begin van de tweede wereld oorlog zijn opgericht en waarvan de bemannings leden meer dan hun steentje hebben bijgedragen aan de vrijheid en welvaart waar we nu in leven. Sommigen hebben daarvoor zelfs de hoogste prijs betaald. Vanochtend hebben we deze collega's herdacht. Als een van de laatste officiële handelingen hebben Commandant 320 en ik. samen met de kleinzoon en de zoon van de eerste commandanten van respectie velijk squadron 320 en 321, de heren van Olm en Kolff, in aanwezigheid van de bemanning van beide squadrons, kransen gelegd bij het MLD monument hier op Marine Vliegkamp Valkenburg. Uit respect voor iedereen die hier niet meer bij kan zijn. zijn we deze ceremonie ook begonnen met het gebed voor de marinevlieger en een minuut stilte. GESCHIEDENIS Voordat ik kort terug zal blikken op de tweeëneen half jaar van mijn commando wil ik u eerst meer vertellen over de bijzonder interessante historie van mijn Squadron. Een geschiedenis die zich vele malen herhaalt en gekenmerkt wordt door vele malen in en uit dienststellen. Straks tijdens de reünie in Hangaar 6 kunt u overigens een expositie bekijken over deze geschiedenis. Ie KEER Squadron 321 werd opgericht op 1 juni 1940 in Pembroke Dock in Wales en maakte deel uit van No 15 Group, Coastal Command. Een maand later verhuisde het squadron naar Carew Cheriton waar vandaan we met onze 12 AVRO Anson vliegtuigen scheepskonvooien beschermden in het kanaal van Bristol en de Ierse Zee. Op 18 januari 1941, na zo'n 350 operationele sorties met de Anson werd squadron 321 voor het eerst uit dienst gesteld. Personeel en materiaal gingen over naar Squadron 320. Vorige week hebben we afscheid genomen van de plek waar beide squadrons zijn opgericht. In Pembroke Dock en Carew Cheriton hebben we met een kleine delegatie van beide squadrons de water vliegtuigbasis en het vliegveld bezocht en hebben we onder grote belangstelling van de lokale bevolking afscheid genomen van de daar begraven squadronle den. De mensen daar leven oprecht met ons mee en de betrokkenheid was zondermeer indrukwekkend en hartverwarmend. Net als vandaag was het een emotionele gebeurtenis, niet alleen voor ons maar ook voor de mensen daar. 2e KEER Op 1 juli 1942 werd op RAF China Bay in Ceylon, het squadron voor de tweede keer in dienst gesteld. We maakten daar deel uit van Number 222 General Reconnaissance Group van de RAF (East Asia). We begonnen met 100 man en 9 Catalina-vliegboten die uit Nederlands-Indië, dat inmiddels in Japanse han den was gevallen, wisten te ontsnappen. De taak van het squadron werd het bewaken van de toegangs wegen naar India en Ceylon. Verder voerden we SAR- 12

Spinner | 2005 | | pagina 12