vluchten en speciale opdrachten als transport en pas- sagiersvluchten uit. Vanuit China Bay werden detacheringen gemaakt naar onder andere Zuid Afrika, Oost Afrika, Australië, India en Arabië. Eind november 1944 kreeg het squadron zijn eerste van uiteindelijk 12 Consolidated B-24 Liberators, die in juni 1945 operationeel werden. Al in juli vond de eerste detachering plaats naar de Cocoseilanden. Tijdens de start vanaf China Bay, verongelukte een van de vliegtuigen. Vier bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. Dit ongeluk kostte Squadron 321 de eerste en enige mensenlevens tijdens de hele oorlog. Tot de plotselinge capitulatie van Japan, op 15 augustus 1945, werd een groot aantal anti-shipping patrouilles en verkenningen gevlogen. Op 8 decem ber 1945 ging het bevel over Squadron 321 van de RAF over naar de Koninklijk Marine. Na de capitulatie van Japan kreeg 321 de taak om voorraden af te werpen boven de Nederlandse krijgsgevangenen- en interneringskampen in Nederlands Indië. In oktober 1945 keerden de eerste Catalina's van 321 terug naar Soerabaya in Nederlands Indië. De Dakota deed zijn intreden en de Liberators werden afgevoerd of gesloopt. In juni 1946 gaat personeel en materieel over naar het Oostelijk Verkennings en Transportsquadron. Daarmee houdt 321 voor de tweede keer in haar geschiedenis tijdelijk op te bestaan. Met de Consolidated B-24 Liberator werd een groot aantal anti-shipping patrouilles en verkenningen gevlogen. Met de Catalina YSO/P werd vanaf Ceylon gevlogen. 13

Spinner | 2005 | | pagina 13