Met de nieuwe Lockheed P2V-7B Neptune werd vanaf Biak Indonesische infiltraties tegengegaan. chute-fakkels. De hele bemanning kwam om het leven. In oktober 1961 arriveerde de eerste Neptune voor Squadron 321 in Nieuw Guinea. De Neptunes van Squadron 321 werden intensief ingezet bij de operaties in Nieuw Guinea, waarbij menige succes volle aanval werd uitgevoerd. Op 18 september 1962 eindigden de vijandelijkheden en in oktober vlogen de Neptunes terug naar Nederland waar ze door Squadron 320 werden overgenomen. Stemmen om Squadron 321 te laten voortbestaan als opleidingssquadron voor Squadron 320, vonden bij de marineleiding geen gehoor en op 28 december 1962 werd squadron 321 voor de 4e keer uitdienstgesteld. 5e KEER Op 8 augustus 1969 werd Squadron 321 wederom in dienst gesteld en werd met 9 nieuwe Breguet Atlantics uitgerust. Al spoedig bleek dat ook de Atlantic geen onbesproken levenswandel binnen de MLD zou krijgen. 3 gingen er verloren. De laatste op 15 januari 1981, waarbij 3 squadronleden om het leven kwamen. Voor de tweede maal in de historie werden de vliegtuigen van Squadron 321 door een vliegverbod aan de grond gezet. 11 maanden zou het duren. Peperdure modificaties waren nodig om de vliegtuigen weer aan de eisen van de Koninklijke Marine te laten voldoen. Om die reden werd besloten de Atlantics van de sterkte af te voeren. De vliegtuigen werden verkocht aan Frankrijk. Vanaf dat moment vliegt ook Squadron 321 met de P3C Orion. In eerste instantie als operationeel squadron. Later, tot aan vandaag, als trainings squadron met een operationele taak. Wat in ieder geval uit deze geschiedenis blijkt, is dat we meerdere malen weer in dienst zijn gesteld en dat het dus niet onmogelijk is dat er ooit weer een Squadron 321 zal bestaan. Ik hoop van harte dat ik dat nog mag meemaken. TERUGBLIK Zoals ik aan het begin van mijn toespraak al heb gezegd wil ik. voordat ik het commando over Squadron 321 zal neerleggen, eerst nog terugblikken op mijn tweeëneenhalf jaar als commandant. Toen ik in juli 2002 het commando op mij nam. zag de toekomst er goed uit. Operationele taken waren er meer dan we aankonden, de vliegtuigen werden gemoderniseerd en de opleidingen waren voor het eerst sinds jaren weer goed gevuld. Van het begin af aan was het duidelijk dat het geen gewoon comman do zou worden, want Squadron 321 was namelijk school en squadron, bestond uit Luchtvarenden en Grondwerktuigkundigen, en zowel militairen als burgers. Ook was het zo dat er interessante uitdagin gen stonden te wachten, zoals de invoering van JAR en de voorbereidingen voor de implementatie van 15

Spinner | 2005 | | pagina 15