CUP. Ik had een prima team om mij heen en de sfeer was uitstekend. Wat kon er mis gaan?? Al snel waren er echter donkere wolken van extra bezuinigingen aan de horizon zichtbaar. We hoor den dat we op het lijstje van mogelijke bezuinigin gen stonden. Lang leek het erop dat de bui aan ons voorbij zou gaan.. Helaas, op 30 juni 2003 werd bekend dat de MARPAT opgeheven zou worden. Vanaf dat moment stonden we er binnen onze Koninklijk Marine alleen voor. Toch zijn we de strijd aangegaan. Wij hebben op een hele nette manier, zonder te wijzen naar anderen, geprobeerd om de politiek ervan te overtuigen dat het een foute keuze was. Ik denk dat we heel dicht bij een overwinning zijn geweest. Maar uiteindelijk zijn we gestrand vlak voor de finishlijn. Op 28 april 2004 ging de Tweede Kamer akkoord met het besluit van de Minister. Met de Breguet SP-13A Atlantic vloog 321 minder gelukkig. Na drie crashes werd besloten ook dit toestel voortijdig uit te faseren. De Orions worden nu, zoals u weet. verkocht aan Duitsland en Portugal. Hier gold duidelijk de een zijn dood is de ander zijn brood. Duitsland eiste een uitgebreid trainingsprogramma, wat door Nederland werd toegezegd. En wie moesten dat trainingspro gramma gaan verzorgen? Juist!! Dezelfde mensen wiens banen op de tocht kwamen te staan. Dezelfde mensen wiens prachtige gemoderniseerde vliegtui gen werden verkocht. Uiteraard hebben we ook deze opgedragen taak. professioneel op ons genomen. Op dit moment zijn we onze Duitse collega's aan het opleiden. Zo'n 430 mannen en vrouwen zijn daar tot de eerste helft van 2006 bij betrokken. En als u dan weet dat een groot aantal van deze mensen twee weken geleden officieel te horen heeft gekregen dat er voor hen op dit moment geen uit zicht is op een baan bij de Koninklijke Marine, dan zult u begrijpen dat ik mij grote zorgen maak. Zorgen over de toekomst van de mensen waarvoor straks misschien blijkt dat er voor hen geen baan meer is binnen Defensie. Erop vertrouwende dat de Koninklijke Marine er alles aan zal doen om deze mensen toch nog goed terecht te laten komen, sluit ik af. Admiraal van der Aa, ik zal u zo meteen het schild van Squadron 321 overhandigen. Het zijn de mensen die het Squadron vormen. Een van de belangrijkste taken van een squadroncommandant is de zorg voor zijn mensen. Met het overhandigen van het schild, wil ik dan ook deze taak aan u. als vlootvoogd, overdragen. Ik vertrouw erop dat dat bij u in goede handen is. Ik verklaar hierbij het commando over vliegtuig squadron 321 te hebben neergelegd. NAWOORD Vsq 321 heeft pech gehad met het veelviddige in- en uit dienst stellen en in twee gevallen met de keuze van de haar toegewezen vliegtuigen. Hier vormt de Martin PBM-5A Mariner het dieptepunt. Bij het uitvallen van een motor was het vliegtuig in een aantal omstandigheden niet of nauwe lijks in de lucht te houden. Zes van de zeventien zijn veronge lukt. Het vliegtuig verwierf zo het imago van crew-killer Maar ook de keus van de Minister van defensie in 1968 om de Breguet Atlantic aan te schaffen was niet erg gelukkig. Een prima vliegtuig dat speciaal was ontworpen voor de taak onderzeebootbestrijding en dat daardoor over de hier voor specifieke vliegeigenschappen beschikte Echter van de 9 vliegtuigen zijn er 3 verongelukt waarvan 2 door proble men met het besturingssysteem. Dit systeem was enkelvoudig 16 i é,ii

Spinner | 2005 | | pagina 16