i&JLJt. squadron met vier (van de inmiddels zeven Orions) op het Portugese Lajes (Azoren) deel aan de Navo- oefening 'Ocean Safari' met een schitterend resul taat. De volgende mijlpaal werd bereikt in september 1983, toen een Nederlandse Orion tijdens een opera tionele vlucht vanaf het IJslandse Keflavik voor het eerst een Soviet-onderzeeër 'trok'. Nadat de 'sub' was gelokaliseerd werd het contact tijdens de gehele 'on-task' periode (ongeveer zes uur) 'vastgehouden'. Viermaal opereerde men in 1983 vanaf Keflavik. Verder heeft men dat jaar deelgenomen aan Nederlandse eskaderoefeningen vanaf het Italiaanse Sigonella op Sicilië en brachten alle bemanningen een bezoek aan NAS Brunswick (Maine, U.SA.) voor een simulatortraining. Eind 1983 beschikte VSQ320 over negen P-3C-IIM Orions. In 1984 werd VSQ320 operationeel verklaard op de nieuwe Orion. Er werd intensief doorgewerkt aan het opwerken van bemanningen en deelgenomen aan oefeningen zoals 'Teamwork' (maart) en 'Dogfish' (april). In juli had men de beschikking over zes bemanningen en op 14 september werd het dertien de en laatste vliegtuig (312/V) afgeleverd bij VSQ320. Na een drietal ongelukken met SP-13A Atlantics in Tijdens het 75-jarig jubileum van de MLD in 1992 kreeg een aantal Orions de Nederlandse vlag over de romp. Het regis tratienummer 307 is hier zeer klein en in zwart op de staart aanwezig en daardoor feitelijk niet leesbaar. Na de zomer ontwikkelden de vier bemanningen een trainingsprogramma, waarmee in januari 1983 zou worden gestart. De conversie van collega's werd geheel in eigen land gehouden. In februari 1983 nam VSQ320 voor het eerst met een MLD-Orion deel aan een buitenlandse oefening 'Joint Maritime Course 831' in het Verenigd Koninkrijk. Voor het eerst werd met een Nederlandse onderzeeboot samengewerkt en de resultaten waren bemoedigend. Met de Neptune en Atlantic verloor men het contact met de onderzeeboot tijdens de oefening nog wel eens, met de Orion echter niet. In juni 1983 nam het gehele De Orion 300/V in de landing op Valkenburg. 21

Spinner | 2005 | | pagina 21