Var co Tematico delVAviazione Een Museum op de Helling Themapark blijft zichzelf 'UIT-GEVLOGEN' Loe baltussen Het bezoek aan het Museo delVAviazione bij Rimini op 13 juni 2004 is niet helemaal toevallig: getipt door een overbuurman die een jaar eerder een aantal vliegtuigen heeft gezien langs de weg tussen het dwergstaatje San Marino en Rimini. Ze staan allemaal in de open lucht, verspreid over een zevental terrassen tegen een halfronde berghelling. Niet bepaald een terrein waar je doorgaans een luchtvaartmuseum moet zoeken. Er staan zo'n 40 vliegtuigen en helikopters. Zeven daarvan, waaronder een plaatstalen replica van een Fokker Dr.I, zijn als blikvangers tegen de berghelling aangeplakt voor het langs snellend publiek op de superstrada. Op een viertal vliegtuigen na bestaat de vreemde 'static' op de helling uit militaire vliegtuigen en helikopters. Veertien daarvan zijn afkomstig uit het voormalige Oostblok. Daardoor is ook dit museum in staat geweest een interessante verzameling aan de leggen van MiG's, Sukhoi's. een enkele Ilyushin en een Tsjechische Let. Het Museo dell'Aviazione beschikt naast vliegend materieel ook over een uitgebreide collectie vliegtuigmotoren en. voor de liefhebbers. Russische radarinstallaties, dito lucht afweergeschut en luchtdoelraketten en enkele Russische legervoertuigen. Expositie In een fraai ingerichte expositiehal is een scala aan luchtmachtuniformen netjes in vitrines opgeborgen. Ze zijn voor het merendeel persoonlijk afkomstig van pioniers en andere coryfeeën uit de Italiaanse luchtvaarthistorie. Naast Italiaanse is er ook Russische vliegeruitrusting tentoongesteld. In een Heel bijzonder is deze Antonov An-2 Colt van de Kroatische luchtmacht. Deze An-2 is in het begin van de oorlog in Joegoslavië in een wel zeer ongebruikelijke rol ingezet als nachtbommenwerper, foto Loe M.M. Baltussen 28

Spinner | 2005 | | pagina 28