K Het enige vliegtuig in de kleuren van het Luchtmacht Korps van de Iraanse Revolutionaire Garde in Europa is een MiG-21PF Fishbed-D die vanuit de DDR vlak voor de Val van de Muur nog aan Iran zou worden geleverd, foto Loe M.M. Baltussen T. 9 4 lesvliegtuigje is ontwikkeld uit de Fokker S-ll Instructor die bij Macchi in Italië als Ma.416 in licentie werd gebouwd. Alleen het 'forward winds hield' lijkt nog iets op dat van de S-ll, maar het fijne Italiaanse 'lijntje' van de romp heeft niets meer weg van zijn robuuste voorganger. Ver weg van het water staat op het bergterras ook een A-7E Corsair van de U.S. Navy geparkeerd die in betere dagen was gestationeerd op de vliegtuigcarrier John F. Kennedy. Onder de cockpitkap zijn zes kamelen geschilderd, ten teken dat dit vliegtuig tijdens de Golfoorlog zes keer boven een Iraaks doel is geweest. De mensen van het Museo dell'Aviazione doen er alles aan om de bezoekers optimaal te informeren. Maar bij de Sukhoi Su-17 met zijn verstelbare vleugels moet je wat langer stilstaan om te lezen bij welk onderdeel dit vliegtuig heeft gediend: het 20e Aviatsionaya Polk Istrebeitelie-Bombardardirovchikov: het 20e Jachtbommenwerper Regiment, dus. Overigens is dat de eerste Russische eenheid die met deze vliegtuigen in de voormalige DDR vloog. Het 20c Jabo is nog tot april 1994 in de DDR gebleven. Heel bijzonder in de collectie van het museum is een in China gebouwde Shenyang J-6 (MiG-19F Farmer-C) van de Pakistaanse luchtmacht. Het vliegtuig is in 1971 ingezet tijdens de oorlog met India. Ook de Amerikaanse F-4E/F Phantom-II heeft een oorlogsverleden: deze kist heeft ontelbare missies gevlogen tijdens de oorlog in Vietnam. Waardering en Informatie Museo dell'Aviazione, Rimini -13 juni 2005 Algemene IndrukR Aantal vliegtuigen: 36 Aantal helicopters: 4 Aantal militaire vliegtuigen: 36 Aantal civiele vliegtuigen: 4 Oppervlakte expositie ruimte: 80.000 m2 Hallen/Hangars: 1 Open lucht expositie: ja Briefingroom: - Parkeerplaats: ja Bewegwijzering: ja Kiosk Winkel: ja Toiletgelegenheid: ja Eetgelegenheid: ja Speelgelegenheid: ja Entreeprijs in Euro's: 8,- Algemene indruk: Opstelling, Uitstraling, Onderhoud, Vitrines, Vliegtuigen, Faciliteiten, Orde en Netheid; R Redelijk. 30

Spinner | 2005 | | pagina 30