tuigen eens van binnen te bekijken en plaats te nemen op de stoel van de vlieger. Jong en oud wordt zo de kans geboden om kennis te maken met de werkomgeving van de jachtvlieger, de helikoptervlie ger of de captain van een transportvliegtuig. Bob Salto Op Tweede Pinksterdag (maandag 16 mei) is Pandemonia Science Theater opnieuw te gast in het MLM. dan met de voorstelling Bob van Staeverens vlieg instructie, ofwel kortweg Bob Salto. Deze voorstelling gaat over de vliegopleiding op Soesterberg in de jaren '30. Bob Salto checkt de bezoekers van het museum op hun vliegwaardigheid en verhaalt over vliegtuigen en de luchtvaartromantiek van zijn tijd. De voorstelling vindt plaats in de Snijdershal om 13.00. 14.00 en 15.00 uur. Juni: film maand De maand juni staat geheel in het teken van oude en nieuwe luchtmachtfilms. Iedere woensdag en zon dag zullen in de filmzaal luchtmachtfilms worden vertoond. Er wordt een rijk gevarieerd programma geboden met luchtmachtfilms uit de oude doos, maar mogelijk ook met hedendaagse luchtvaartfilms zoals Top Gun. Tijdens het Nationaal Museum weekend was een kijkje moge lijk in de depots op de vliegbasis Soesterberg. Educatief project 'Goed Beschermd' Vanaf april 2005 is het museum een educatief programma rijker: 'Goed Beschermd! Nederland in de Koude Oorlog'. Dit project is bestemd voor leerlin gen uit 3 HAVO en 3 VWO van het voortgezet onderwijs. De expositie 50 jaar Koninklijke Luchtmacht; van collectieve verdediging tot mondiaal maatwerk vormde de aanleiding voor de samen stelling van dit educatief programma, dat bestaat uit het bekijken van een film, een rondleiding en het maken van opdrachten in de expositie. Het programma is een verdiepingsles op het onder werp Koude Oorlog zoals dat in de lesmethoden op school aan bod komt. De museumles gaat in op de invloed van de internationale verhoudin gen op de Nederlandse samenleving en de rol van de Koninklijke Luchtmacht tijdens de Koude Oorlog. Inmiddels heeft de eerste school zich reeds aangemeld voor het Koude Oorlog project. J-79 Straalmotor spel In de nieuwe vaste presentatie over de techniek van het vliegtuig in de Vreeburghal wordt een computerspel opgenomen over de J-79 straalmotor. Qua opzet is dit spel gebaseerd op The Magnificent Merlin, het computerspel over de werking van een zuigermotor, dat begin 2004 in de Vreeburghal werd geïnstalleerd. Voordat de verdere inrichting van de technieklijn ter hand zal worden genomen, zal het J-79 spel al worden ingepast. Het J-79 com puterspel gaat specifiek over de werking van de straalmotor aan de hand van het voorbeeld van de J-79 motor uit een F-104 Starfighter, waarvan in de Vreeburghal een exemplaar staat opgesteld. Naast het spelen van een spel is er, net als bij de Magnificent Merlin, de mogelijkheid om in een manu al achtergrondinformatie op te zoeken over de J-79 motor en de vliegtuigen waarin deze motor is gebruikt. Het doel van dit spel is de bezoekers op een toegankelijke manier inzicht te geven in een aspect van de luchtvaart. Met de ontwikkeling van dit computerspel tracht het museum aan te sluiten bij moderne museale ontwikkelingen. Het spel zal ook een onderdeel worden van educatieve projec ten zoals Vlucht van de Eeuw. Fouga Magister Met de Dutch Historie Jet Assocation is recent de afspraak gemaakt dat het MLM op korte termijn een Fouga Magister, een tweemotorige straaltrai- 6

Spinner | 2005 | | pagina 6