25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum In het jaar waarin de eerste nieuwsbrief verscheen, werd ook een College van Advies voor de Stichting Vrienden geformeerd. Het was bij zijn oprichting samengesteld uit Mr. R. Hotke (oud-Directeur- Generaal Culturele Zaken van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk), de heer D. Krook (lid van de Raad van Bestuur van Fokker BV), Mr. J.C. Lankhof (voorzitter van het bestuur van de Stichting Aviodome) en Luitenant-Generaal KLu b.d. W. den Toom (oud-Minister van Defensie). Rond diezelfde tijd werd op bescheiden schaal een begin gemaakt met enige commerciële activiteiten ten behoeve van de stichting in de vorm van een kleine winkel. Ook kwam in 1984 in samenwerking met de staf van het museum een eerste museumgids tot stand. In 1987 tenslotte werd Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard benaderd om de functie van beschermheer van de stichting op zich te nemen. Niet tevergeefs. De Prins reageerde positief en gaf. ook in zijn hoedanigheid van beschermheer van de Stichting, herhaaldelijk blijk van zijn bijzon dere belangstelling voor het MLM: Hij bezocht het Luitenant-Kolonel M. Botma biedt Minister van Defensie R. ter Beek een aandenken aan bij gelegenheid van de officiële presentatie van de Domier Do-24K in de Vreeburghal op 30 september 1992. museum bij tal van gelegenheden en vierde er onder meer ook zijn 50-jarig jubileum als vlieger (24 april 1991). Zijn laatste bezoek aan het MLM dateert van 17 december 2003, toen hij als eregast de officiële afsluiting van het KLu-jubileumjaar "100 jaar lucht vaart. 90 jaar luchtmacht en 50 jaar Koninklijk" bijwoonde. Tijdens die bijeenkomst nam hij het eerste exemplaar in ontvangst van het boek Crossing the Border, waarin Drs. P.E. van Loo de ontwikkeling van de Koninklijke Luchtmacht sinds de val van de Muur (1989) beschrijft. In het activiteitenprogramma van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum is vanaf de jaren '90 meer en meer plaats ingeruimd voor projecten, die tot doel hebben de vliegtuigcollectie van het MLM uit te breiden. Anno 2005 lopen drie bouwprojecten, die, naar verwachting, binnen enke le jaren tot afronding kunnen komen (bouw Fokker C.X, Koolhoven FK-51 en Brewster Buffalo). Mogelijk zullen ook de zoektochten van de stichting naar restanten van militaire vliegtuigen die vóór 1950 in de Indische Archipel zijn gebruikt, nog tot concreet resultaat leiden. Tenslotte verdient vermelding dat de door de stichting gerunde winkel binnen de voorzieningen van het MLM een steeds belangrijker plaats is gaan innemen. In 2001 werd overgestapt op het systeem van zelfbediening en is ook het assortiment geleidelijk aan verder uitgebreid. Directeuren gaan en komen... Op 1 november 1982 ging Luitenant-Kolonel Coolen met leeftijdsontslag en trad Luitenant-Kolonel JA Boon aan als nieuwe directeur van het MLM. Hij nam de verdere uitbouw van het museum energiek ter hand en wist daarbij steeds ook de pers uitstekend te bespelen. Hij zette zich in om de collectie verder uit te breiden en bekommerde zich vooral ook om de kwaliteit van de infrastructuur van het museum. Na de eerste provisorische inrichting traden in het bijzonder in de Vreeburghal al spoedig tal van gebre ken aan het licht (lekkages in het dak, verouderde elektrische voorzieningen, niet goed functionerende verwarming etc.). Op grond hiervan werd besloten de hal grondig te renoveren. Op 1 september 1989 waren de werkzaamheden zover voortgeschreden dat de Vreeburghal weer feestelijk kon worden heropend.12 Enkele maanden later nam Luitenant Kolonel Boon afscheid van het museum. Hij werd afgelost door Luitenant-Kolonel M. Botma, onder wiens leiding de vliegtuigcollectie andermaal flink kon worden uitgebreid. Veel publiciteit genereerde 12

Spinner | 2005 | | pagina 12