«7 to tj/ 25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum De Open Cockpit Dagen werden voor het eerst georganiseerd in december 1992 en groeiden al snel uit tot een van de belangrijkste evenementen van het museum. De 13e editie vond plaats in 2004. foto: Mischa Keijser het MLM in het bijzonder met de verwerving op bruikleen van het RAF-museum in Hendon (Londen) van een Dornier Do 24K, die in 1992 een plaats kreeg in de Vreeburghal. Ook de vorming van een Flightline met de toestellen waarmee het 32 USAF squadron vanaf Soesterberg heeft geopereerd tussen 1954 en 1994. betekende een belangrijke vernieuwing op het museumterrein. In de periode-Bot ma drong eveneens het besef door dat kindvriendelijke activiteiten de aantrekkelijkheid van het museum nog in belangrijke mate konden vergroten. Eind 1992 vonden voor het eerst de Open Cockpit Dagen plaats en het jaar daarop werden de verjaardagspartijtjes geïntroduceerd. Vooral in dat laatste opzicht vervulde het museum een voortrek kersrol. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat het MLM. in nauwe samenwerking met de andere defensiemusea, in 1995 de Nationale Manifestatie 50 jaar Bevrijding organiseerde. Dit evenement, dat van 28 april tot 7 mei van dat jaar op de Vliegbasis Soesterberg plaatsvond, werd een groot succes en trok in die 10 dagen ongeveer 500.000 bezoekers. Reorganisatie en marsroute voor de toekomst In de jaren 1997-1998 werd de organisatie van het MLM tegen het licht gehouden en besloten tot een 13 zakelijker regime. Daarbij gold oorspronkelijk als inzet om het museum in ieder geval voor wat betreft de publiekstaken te verzelfstandigen. Uiteindelijk werd daar echter van af gezien. Wel kreeg het museum vanaf 1998 een eigen budget, zodat het, zij het met aanzienlijk minder personeel dan voorheen, flink kon gaan investeren in de museale kwaliteit. Het jaar 1998 bracht ook andere veranderingen met zich mee. Generaal-Majoor b.d. F.P. Schulte loste Generaal-Majoor b.d. H. Dieters, na achttien jaar, af als voorzitter van de Stichting Vrienden van het MLM. Luitenant-Kolonel J.D. Piëst nam het roer over van Luitenant-Kolonel M. Botma. In 2000 trad de huidige directeur aan. De toekomst van het museum bleef een actueel thema. Eindjaren '90 werd onderzocht of het Aviodome vanaf Schiphol naar het Kamp van Zeist zou kunnen worden overgeplaatst, zodat beide insti tuten op één locatie zouden kunnen samengaan. Een fusie werd daarbij echter niet overwogen. Dit plan was nog maar nauwelijks van de baan, of de leiding van de Koninklijke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht besloten een stuurgroep in het leven te roepen om een plan te ontwikkelen voor het samen gaan van het MLM met het Legermuseum in Delft. Beoogde vestigingsplaats: een locatie in het midden van het land. Primaire aanleiding voor deze opzien barende stap vormde de zeer matige infrastructuur zowel van het Legermuseum als van het MLM. De voor bereidingen voor de stichting en de bouw van een nieuw 'Nationaal Militair Museum' werden in 2001 met grote voortvarendheid opgepakt. Onder leiding van de bovengenoemde stuurgroep kwam nog dat zelfde jaar een museaal concept tot stand dat mede als basis diende voor de opstelling van een volledig uitgewerkt programma van eisen. Vervolgens werd een behoeftestelling geformuleerd, maar definitieve besluitvorming is tot op heden uitgebleven. De economische recessie en de bezuinigingen bij Defensie zijn daaraan debet geweest. De rust aan het front keerde echter niet meer terug. Inmiddels was het Kamp van Zeist in 1999 in tweeën gedeeld. Het zuidelijke deel van het kamp was tijde lijk tot Schots gebied verklaard om daar het Lockerbieproces te kunnen accommoderen. Uitgangspunt van de gemaakte afspraken was dat Defensie dit "Schotse" gebied na afloop van het proces weer in gebruik zou kunnen nemen. Het liep echter anders. In het voorjaar van 2002 diende het hoger beroep tegen de enige nog overgebleven Libische verdachte13 en meteen daarna nam Justitie

Spinner | 2005 | | pagina 13