Van Farman tot Fighting Falcon De technologische evolutie van de militaire luchtvaart Prof, dr.ir. H. Tennekes IN DE TWINTIGSTE EEUW Mensen die het Militaire Luchtvaartmuseum bezoe ken of er zelfbij betrokken zijn, kunnen op verschil lende manieren naar de collectie van het MLM kij ken. In eerste instantie is het MLM natuurlijk een bedrijfsmuseum voor KLu en MLD, maar die invals hoek doet onvoldoende recht aan de technologische ontwikkelingen in de twintigste eeuw en de relatie tussen Nederland en de rest van de westerse wereld. Allerlei andere invalshoeken zijn denkbaar, bijvoor beeld de evolutie van het militaire denken over de waarde van een mensenleven. Het duurde tot 1941 voordat, in de B-25 Mitchell, de stoelleuningen in de cockpit van pantserstaai werden gemaakt. Tegenwoordig haalt elke piloot die in een F-16 veron gelukt, de voorpagina's van alle kranten, maar van een bombardement op Berlijn kwamen vaak honder den piloten niet levend terug. Hoe belangrijk ook. de veiligheid van het vliegend personeel is toch een te smal perspectief. Een andere interessante invalshoek is de evolutie van het karakter van de luchtoorlog. Massale bombardementen met vele eskaders bommen werpers, zoals de aanval van ruim 150 B-24 bommen werpers op de olie-installaties van Ploesti, en de einde loze aanvallen op Duitse steden in de Tweede Wereld oorlog, behoren gelukkig definitief tot het verleden. De collectie van het MLM komt beter tot zijn recht wanneer de vliegtuigen en hun motoren geprojec teerd worden tegen de geweldige ontwikkeling van de luchtvaarttechniek in de twintigste eeuw. Wat is het spoor dat van Farman naar F-16 Fighting Falcon leidt? Wat is de rode draad door de collectie? Rondom de vorige eeuwwisseling ontdekten knutse laars, uitvinders en ontwerpers die vliegtuigen wil den bouwen dat ze hun dromen niet konden verwe zenlijken zonder gewelfde vleugels (Otto Lilienthal) en lichtgewicht zuigermotoren (Orville en Wilbur Wright). De gebroeders Wright maakten hun eerste motorvlucht op 17 december 1903. Al snel bleek dat hun besturingssysteem superieur was vergeleken met de systemen van de concurrentie: door de vleugeltip pen scheef te trekken kon de Wright Flyer bochten maken zoals vogels, fietsers en motorrijders dat doen. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog konden zo de eerste verkenners worden gebouwd. De Farman HF 20 in het MLM is daar een voorbeeld van. In de 18

Spinner | 2005 | | pagina 18