25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum eerste plaats een verkenner, want de vijand geeft natuurlijk niet prijs waar zijn troepen zich ingegra ven hebben en waar zijn transportcolonnes rijden. Reconnaissance was de eerste taak van de militaire luchtvaart: dat is tot op heden zo gebleven. Nederlandse F-16's doen dit werk tegenwoordig boven Afghanistan. De Farman in het MLM illustreert de gedachten- wereld van de ontwerpers in die tijd. De - onjuiste - gedachte dat vleugels aan de onderkant hol moeten zijn maakte de fabricage van sterke vleugelliggers op tuigen van beide partijen kregen dus mitrailleurs mee. De luchtoorlog tussen 1914 en 1918 bestond zo in hoofdzaak uit 'dogfights'. Er werden wel bomme tjes meegezeuld, maar die mochten niet zwaar zijn want er was een chronisch gebrek aan motorvermo gen. De luchtvaart was kleinschalig: van lange- afstands-vluchten was nog geen sprake. In de eerste wereldoorlog was Nederland neutraal. Fokker bouwde zijn beroemde gevechtsvliegtuigen in Duitsland, voor de 'Luftwaffe'. Het is jammer dat het MLM geen Fokker Dr.I bezit, de driedekker die Baron De Farman HF 20 van het MLM, in de opstelling van eindjaren tachtig. voorhand onmogelijk. Dat probleem werd opgelost met een vakwerkconstructie, een lichtgewicht variant van de vakwerkdoosbruggen van die jaren. Dunne houten balken en stijlen werden in verband gehouden door talloze op trek belaste staaldraden. Geen enkel onderdeel hoefde buiging te weerstaan. Enkele jaren later zou blijken dat deze constructie onnodig veel luchtweerstand veroorzaakt. Het ligt voor de hand dat de vijand de verkenners van de tegenpartij uit de lucht wil schieten. De vlieg- von Richthoven onsterfelijk maakte. Gelukkig is Fokker's paradepaard uit 1918 wèl present: de onovertroffen D.VII, die zó boven de concurrentie uitstak dat zijn lot in detail werd vastgelegd in de Vrede van Versailles (1919). De vleugels van de D.VII zijn niet langer hol van onderen: dus werden sterke vleugel liggers - nog steeds van hout - mogelijk en kon het spinnenweb van staaldraden tussen de vleugels opgeheven worden. Een veel sterkere motor (160 pk of meer) bracht de topsnelheid op 200 km/uur, nog niet hoog genoeg om het idee van dub- 19

Spinner | 2005 | | pagina 19