onze oostgrens te patrouilleren en binnendringende vijandelijke vliegtuigen neer te halen (vandaar de acht mitrailleurs in de neus). De feitelijke oorlogs voorbereiding aan weerszijden van de Noordzee was gebaseerd op een heel ander scenario. Aan de Duitse kant werd er gemikt op massale bombardementsvluchten op Engelse steden. Het afschuwelijke Guernica-bombardement in de Spaanse burgeroorlog had de toon gezet voor een nieuwe stijl van oorlogvoeren, waarin massale slachting van stadsbewoners acceptabel werd geacht. De Royal Air Force, die zich tegen dit vooruitzicht moest wapenen, had zijn kaarten gezet op de ont wikkeling van radarsystemen en de bouw van 'inter ceptors.' onderscheppingsjagers die pas op het laatste moment de lucht in gaan om de vijandelijke bommenwerpers de toegang tot Londen te ontnemen. De radar doet het verkennings- en patrouillewerk; de jagers beginnen pas wanneer de vijandelijke bommenwerpers nog maar tien minuten van hun doel verwijderd zijn. Dit is het verhaal dat de Spitfire in het MI.M zo'n belangrijk vliegtuig maakt. De 'Battle of Britain* in het najaar van 1940 werd door Spitfires en Hurricanes (niet in het MI.M) gewonnen. Wat was zo radicaal aan dat ontwerp? De Spitfire is het eindpro duct van een lange serie racevliegtuigen. Alle details zijn uitgedacht om een hoge topsnelheid mogelijk te maken. De vloeistofgekoelde 1600 pk Rolls Royce De Spitfire was een zeer belangrijke ontwikkeling in de vliegtuigbouw. In kleuren van 322 (Dutch) Squadron op het buitenterrein van het MLM. Merlin, een 27-liter, twaalfcilinder motor, was de sleutel tot het succes. De Merlin pakt dezelfde 1600 pk waarmee de Fokker G.I is uitgerust in een vorm die het frontaal oppervlak vier keer zo klein maakt, en dus ook de luchtweerstand. Zo schoot de maxi mumsnelheid omhoog naar 700 km/uur. En nadat de verstelbare propeller van een automatisch regelme chanisme was voorzien waren de klimprestaties van De Fokker G.I was de beste jager van de Militaire Luchtvaart in 1940. Een zeer goed gelijkend model in het MLM. 21 25 jaar Stichting Vrif.ndi n van het Militaire Luchtvaartmuseum

Spinner | 2005 | | pagina 21