25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum de Spitfire fenomenaal: binnen tien minuten klom hij naar 7 km hoogte. De tweede wereldoorlog zou er zonder Spitfire en Hurricane heel anders hebben uitgezien. Er zijn enkele tientallen Fokker G.l's gebouwd, maar ruim vijftienduizend Spitfires: dat tekent het verschil. In de aanloop naar de tweede wereldoorlog voltrok zich een radicale verandering in de constructie van vliegtuigen. Tot omstreeks 1935 werd een dunne huid - vaak deels van linnendoek - om vleugels en romp gespannen om de gewenste stroomlijnvorm te krijgen. Die huid was lang niet sterk genoeg om mee te kunnen dragen aan de belastingen die de inwendi ge constructie moest doorstaan, en speelde dus ook geen rol in de sterkteberekeningen. Maar innovatieve ontwerpers begonnen te fantaseren over een 'dragen de huid' ('stressed skin'), die vergeleken mag worden met het exoskelet van insecten. Dit idee, dat binnen in een vliegtuig veel ruimte overlaat, is sindsdien nooit meer verlaten. Een valk heeft een wervelkolom, maar een F-16 niet. Een sterke huid van hoogwaardig aluminium: dat is het idee dat Fokker op een achterstand zette en fabrikanten als Douglas en Boeing in de voorhoede bracht. Het sublieme voorbeeld hiervan is de Douglas DC-3 (C-47) Dakota op het MLM, het werk paard van het luchtvervoer in de tweede wereldoor log en misschien wel het beroemdste vliegtuig ter wereld. De rode draad van Farman naar F-16 zou echter uit het oog verloren worden als de Dakota teveel aandacht zou krijgen. Nadat de Slag om Engeland gewonnen was, begon de Engelse luchtmachtstaf zich voor te bereiden op het bombarderen van Duitse steden. De productiecapa citeit van de Engelse oorlogsindustrie was ontoerei kend; dus werd er in 1941 - Amerika was nog niet in oorlog - met Amerikaanse vliegtuigfabrieken over legd over een jager die de Engelse bommenwerpers zou kunnen begeleiden. De briljante ontwerpers van North American Aviation gebruikten de allerlaatste aërodynamische gegevens voor de bouw van de P-51 Mustang, een van de hoogtepunten in de collectie van het MLM. Alles was splinternieuw: de dragende huid consequent doorgevoerd, de benzinetanks in de vleugel en niet langer op de levensgevaarlijke plek tussen motor en piloot, een wijdsporig landingsge stel, vrijwel ongewelfde vleugels met zeer slanke neuzen vergeleken met alles wat eerder was gebouwd, en een radiatorhuis onder de romp dat zó goed doordacht was dat de hete lucht die er uit stroomde zelfs wat stuwkracht gaf. Die radiator- inlaat stond model voor de motorinlaat van de F-16, voorwaar geen klein compliment. Amerika was nog niet in oorlog; dus besliste het Pentagon dat de Mustang niet naar Engeland uitge voerd mocht worden met de allernieuwste motoren. De North American P-51 Mustang de climax van de luchtvaarttechniek met zuigermotoren. De MLM P-51D Mustang in 1973 tijdens de Open Dag op Deelen. 22

Spinner | 2005 | | pagina 22