tifi. MR V WC6 25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum De North American F-86 was Amerika's eerste vliegtuig met pijlvleugels en hun antwoord op de Russische MiG-15. In kleuren van 32 FIS op de Amerikaanse lijn van het MLM. F-100 Super Sabre in het MLM en diverse andere jagers van die generatie bereikten 1400 km/uur. supersoon dus, sneller dan het geluid. De F-100 was ontworpen voor luchtgevechten op 15 km hoogte, maar kreeg later een afschuwelijke reputatie als tac tische bommenwerper in Vietnam. Als de vijand pal boven de heuveltoppen sneller dan het geluid vliegt, kunnen dorpelingen hem niet horen of zien aankomen. Napalmterreur. Ook uit de jaren vijftig stamt de Hawker Hunter, waarvan Fokker er bijna tweehonderd in licentie heeft gebouwd. Een bijzonder elegante jager, dat wel, maar ook een schoolvoorbeeld van de beroepsblind heid van Engelse vliegtuigontwerpers. Allerlei details van de Hunter laten zien dat de Engelsen weinig begrip hebben voor de sores van de mensen op de werkvloer. Schrijver dezes spreekt uit ervaring: in de zomer van 1957 heeft hij maandenlang aan de productielijn gestaan. De kracht van de Amerikaanse ontwerptraditie is de aandacht die aan assemblage methoden en onderhoudsproblemen wordt besteed. Een bankwerker of onderhoudsmonteur werkt veel liever aan een Amerikaanse dan aan een Engelse of Franse kist. De jacht naar hogere snelheden maakte het nood zakelijk, opnieuw na te denken over de vleugelvorm. Straaljagers die 2000 km/uur gaan, zijn allang door de geluidsbarrière heen. Hun vleugels kunnen dan beter ontworpen worden voor goede supersone prestaties. Kleine, rechte, messcherpe vleugels gin gen de pijlvleugels vervangen. Dit keerpunt - niet het laatste echter - wordt in het MLM vertegenwoordigd door de Lockheed F-104G Starfighter. De eerste Starfighter vloog in 1954; Fokker heeft er in de jaren zestig honderden van in licentie gebouwd. De Starfighter haalde 1800 km/uur en kon op vol naverbrandervermogen 15 kilometer per minuut klimmen, twintig keer zo snel als een Mustang of Spitfire. Voor het eerst behoorden raketten tot de 24

Spinner | 2005 | | pagina 24