Jacques A.C. Bartels Een tussentijdse rapportage Begin vorig jaar overleed op zeer hoge leeftijd mijn tante. Aangezien zij nog zelfstandig woonde, was het aan mij om haar flat leeg en op te ruimen. Een foto en een pak brieven waren al weg, deze waren op haar verzoek mee de kist in gegaan. Het enige wat ik van die foto wist dat het ene Lucas was, vlieger bij de marine in Indië en voor de oorlog al bij een vliegongeluk omgekomen. Het pakket brieven was van die Lucas aan mijn tante. Wij allen in de familie wisten van haar liefde voor Lucas, maar er werd nooit naar gevraagd of over gesproken. Van beide kanten niet. Haar hele lange leven is zij hem trouw gebleven. Met andere woorden, zij is nooit meer getrouwd. Met een enigszins bezwaard gemoed begon ik met het opruimen van de flat. Groot was mijn verrassing toen ik opeens twee fotoalbums vond, vol met foto's van een groep marinevliegers, genomen in Den Helder en op de Mok, maar ook in Indië. Foto's van Fokkers C.VII W, van Van Berkels WA, van Fairey* s III D en veel van de Dornier Wal, zo leerde ik allemaal later. Mijn belangstelling werd meteen gewekt. Als jongetje was ik al geïnteresseerd in vliegtuigen. Ik schreef zelfs naar Hawker en Republic om foto's van Hurricane's, van de P.1127(de voorloper van de Harrier en van de Thunderchief te bemachtigen. Bouwde modellen van Airfïx en Monogram en las de verhalen van Biggies en - tot op de dag vandaag - die van Buck Danny. Een beeld dat voor veel oudere jongeren ongetwijfeld bekend zal zijn... Mijn belangstelling ging de afgelopen 40 jaar toch een andere kant op. Dus niet naar vliegtuigen sec c.q. de Koninklijke Luchtmacht, maar naar de Nederlandse militaire geschiedenis van met name de Koninklijke Landmacht en dat vanaf 1795, de vorming van de Bataafse Republiek. De maritieme geschiedenis van ons land mag mij minder bekoren... Gelukkig bleef het niet alleen bij de beide albums. Ik vond verder een schat aan foto's, knipsels alsook een aantal brieven van Lucas afkomstig van Soesterberg, Den Helder, de Mok en het marinevliegkamp Morokrembangan bij Soerabaja. Ook trof ik, telkens weer op een andere plek in de flat. twee vliegbrevet- Res. 2e luitenant der infanterie Lucas H. Blink. De man met wie het allemaal begon.... foto: SLH 27 Reconstructie van de LVA vliegklas 1925/1926

Spinner | 2005 | | pagina 27