25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum ten aan. op naam van Lucas Hendrik Blink. Lucas had nu ook een naam gekregen. Het ene was brevet nummer 263 van de Ligue Internationale des Aviateurs, kennelijk uitgegeven na het behalen van zijn brevet van de Federation Aeronautique Internationale Nederland. Dit brevet draagt het nummer 308 en vermeldt ook de rang van Lucas, die van tweede luitenant. Het FAI brevet was uitgegeven op 2 september 1926. Tot slot viel mijn oog op een album, door mijn tante nog samengesteld, met alleen maar kranten- en tijdschriftartikelen en foto's van het ongeluk van haar Lucas. Tijdens een demonstratie op het burgervliegveld Darmo van Soerabaja met een twee persoons Pander van de Soerabajasche Vliegclub, de Libel met registratie PK-SAH. was Lucas met een Duitse ingenieur aan boord te laag uit een looping gekomen en full speed de grond in gevlogen. Volgens De Indische Krant van 14 maart 1932, daags na het ongeval, moet de snelheid van de Libel op dat moment zo'n 200 km geweest zijn. Beide inzitten den. zo schrijft de krant verder, moeten op slag dood geweest zijn. De lijken waren vreselijk toegetakeld, vooral van de heer Mielcke (die voorin zat). Zo plas tisch lees je het vandaag niet meer... Dat alles moet mijn tante gelezen hebben, dat alles las ik 's avonds in haar flat... Toen ik al deze documenten, foto's en dergelijke thuis nog eens goed bestudeerd en geordend had, was het voor mij eigenlijk vanzelfsprekend om het levensverhaal van de officier-vlieger 2e klasse van de Marineluchtvaartdienst Lucas H. Blink, opgeleid op Soesterberg bij de Luchtvaartafdeeling te onderzoe ken om er een artikel van te maken. De Spinner leek mij toen al een aardig en toepasselijk medium! Uitdaging Ik realiseerde mij dat met het meegeven in de kist van het pak brieven een schat aan informatie over de opleiding in Soesterberg. de omscholing bij de MLD en het vliegen in Indië verloren was gegaan. Maar een laatste wens is een laatste wens. Ik wist ook niet wat ik allemaal nog over Lucas vinden zou! Des te groter werd de uitdaging om het levensverhaal zelf uit te zoeken. Wie waren toch die mannen, die steeds maar weer op de foto's te zien waren? De foto albums zelf kenden nauwelijks bijschriften of data. Eén ding was zeker, Lucas was officier geweest bij de MLD. maar opgeleid op Soesterberg. Ik stelde voor mijzelf een aantal vragen op, zoals hoe kwam een vlieger van de LVA bij de MLD, hoe was het vliegen in de Oost, hoe was de opleiding et cetera. Mijn eerste schrede op het aviatische onderzoeksterrein was naar de Sectie Luchtmachthistorie in Den Haag. Wanneer iemand mij toen zou zeggen dat ik vanaf dat moment tot op de dag van vandaag elke woens dag bij de SLH bezig zou zijn met mijn onderzoek, zou ik hem of haar zeker verbaasd hebben aangeke ken! Daar ben ik begonnen met het doorwerken van alle relevante tijdschriften, zoals bij voorbeeld het zeer informatieve 'Het Vliegveld'. Dankzij de co-loca tie kon ik zo binnenstappen bij het tegenover de SLH gevestigde Instituut voor Militaire Geschiedenis, voor mij al jaren lang bekend en vertrouwd terrein. Lucas was immers tweede luitenant, dus moesten de officiersboekjes uitslag kunnen geven. Kwam hij via de KMA op de vliegersopleiding of was hij dienst plichtig? Een nog betere informatiebron was natuur lijk een uittreksel van zijn dienststaat. Maar het één sluit het ander niet uit. Bovendien is research plegen ook niet checken, constant checken? De Naam- en Ranglijst der Officieren 1926 maakte voor het eerst melding van een L.H. Blink onder het kopje Infanterie Reserve-2C luitenants. Lucas was dus als dienstplichtige opgekomen en had kennelijk een dermate vooropleiding, waarschijnlijk HBS, dat hij voor de officiersopleiding in aanmer king gekomen was. In het officiersboekje van 1928 wordt Lucas H. Blink nog wel genoemd als reserve- 2e luitenant der Infanterie, zonder een bevorderings volgnummer, maar wel met de toevoeging vlieger. De inmiddels gearriveerde dienststaat leverde interessante informatie. Lucas was met ingang van 16 februari 1920 bij de Koninklijke Landmacht bij het 14c Regiment Infanterie verbonden als Aspirant vaandrig en op dato met groot verlof. Na tussendoor diverse malen met groot verlof te zijn geweest en langzaam opgeklommen tot vaandrig bij het 13e Regiment Infanterie werd Lucas met ingang van 17 januari 1925 benoemd en aangesteld tot reserve tweede luitenant. Ruim een jaar later en wel op 17 mei 1926, werd Lucas geplaatst bij de Luchtvaartafdeeling om tot vlieger opgeleid te worden. Hij was toen 24 jaar. Verder las ik dat L.H. Blink met ingang van 6 december 1927 op verzoek eervol ontslagen was uit militaire dienst. Dit gegeven spoorde met de datum waarop voortaan de brieven aan mijn tante uit Den Helder werden verstuurd. Het werd tijd om contact op te nemen met het Instituut voor Maritieme Geschiedenis. Wie had nu gedacht dat ik daar ooit eens navraag zou doen...! Ook hier gaf in eerste instantie de bibliotheek veel informatie prijs. Met name het Marineblad, het Orgaan der 28

Spinner | 2005 | | pagina 28