25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum lange afstandsvluchten. Het geeft namelijk ook de sfeer van de periode rond de jaren dertig weer. IJsland Terwijl Lucas in de Oost bijzondere contacten opdeed, gebeurde er in Europa iets anders, waarbij één van zijn klasgenoten, de lc luitenant Van Giessen grote bekendheid kreeg. Wat wij ons nu nauwelijks realiseren, ik aan het begin van mijn onderzoek zeker niet. is de razendsnelle ontwikke ling die de meteo heeft ondergaan, het verkrijgen van inzicht in luchtstromen en dergelijke. Mede op initiatief van het KNMI werd het Tweede Internationale Pooljaar georganiseerd. We schrijven dan 1932. Aangezien de LVA en het KNMI als eerste ter wereld innig samenwerkten in de vorm van zoge naamde weervluchten, werd besloten om een deta chement van de LVA naar IJsland te sturen onder commando van Van Giessen. Met twee Fokkers D.VII, de 260 en de 263 werden over een periode van een jaar in totaal 260 hoogtevluchten gemaakt. We moe ten ons wel realiseren dat deze vluchten gemaakt werden in een open kist en dat er hoogtes bereikt werden van meer dan 6000 meter waarbij een tempe ratuur gemeten werd van 63° Celsius. Minus! Voor de ontwikkeling van de luchtvaart waren deze en ande re waarnemingen van immens belang. Luchtvaartmaatschappijen hadden toen nog geen flauw benul van jetstreams en dergelijke. Hoe gedroeg het weer zich op diverse hoogten bij voorbeeld, met name op de intercontinentale trajecten. Vragen waar op door noeste arbeid van Van Giessen en zijn metge zel de wachtmeester-vlieger Bosch mede antwoorden zijn gegeven. Het is dan ook geen toeval dat juist in die periode Charles Lindbergh met zijn vrouw IJsland aandeed. Amerikaanse maatschappijen wil den dolgraag op Europa vliegen. De Lindberghs ver kenden in wezen een geschikte route. Dankzij de geografische ligging had de Italiaanse admiraal Italo Balbo het eiland opgenomen in zijn planning voor de ook nu nog bijzonder te noemen tocht met 24 Savoia Marchetti S 55 watervliegtuigen van Italië naar de wereldtentoonstelling in Chicago. Van zowel de ontmoeting met de Lindberghs als met Balbo zijn aardige anekdotes te vertellen. Maar nu nog niet. U i ve r De naam van Koene Dirk Parmentier behoeft voor de lezers geen nadere uitleg. De fantastisch spannende reis naar Australië met de DC-2 PH-AJU Uiver in okto ber 1934 is een ieder bekend. Ik zal er hier dan ook uit gegaan. De marine zag. hoewel niet van harte, dat het vliegtuig met name in Indië een zeer belang rijke rol kon spelen in het toezicht houden in het immense eilandenrijk. De Dorniers waren daar uiter mate voor geschikt. Lucas en zijn collega's maakten dan ook grote tochten naar bij voorbeeld Borneo en Celebes waarvan foto's en brieven getuigen. Bach schreef erover in Luchtvaart, het officieel orgaan van de Koninklijk Nederlandsch-Indische Vereeniging voor Luchtvaart en van de Nederlandsch-Indische Vliegclub. Aangezien Soerabaja aan de oostkant van Java ligt, was het, zeker in die tijd, een ideale springplank voor diegenen die naar of van Australië wilden vliegen. Zo beschrijft Lucas de aankomst en vertrek van de beroemde Britse aviatrice Amy Johnson. Amy was één van die bewonderenswaardige vrouwen als de Amerikaanse Amelia Earhart en de Duitse Elly Beinhorn, die geheel alleen in kleine vliegtuigjes intercontinentale vluchten maakten. Elly zou overi gens getuige zijn van het neerstorten van Lucas, de eerste van zijn klas... Ik ga er hier verder niet op in, maar ik zal later zeker aandacht besteden aan deze 2e luitenant de artillerie Jan. H. van Giessen. foto: SLH 31

Spinner | 2005 | | pagina 31