25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Soldaat Koene D. Pannentier. foto: SLH niet verder op ingaan. Dat Parmentier deel uitmaakte van de vliegklas '25/26 is voor het onderzoek natuurlijk een buitengewoon prettige bijkomstigheid. Mei '40 In de meidagen van 1940 speelt een aantal van de klas elk weer een rol. Na zijn contract bij de MLD te hebben uitgediend vloog Bach eerst bij de KNILM en later bij de KLM. In 1935 werd hij invlieger bij Koolhoven. Als vertegenwoordiger van de handelsfir ma Lindeteves die in Nederland onder meer de mili taire tak van Douglas vertegenwoordigde, was Bach in 1939 in Amerika opgetrokken met de Nederlandse aankoopcommissie. Van deze commissie maakte als testvlieger ook de kapitein-vlieger Van Giessen deel uit. Bach opereerde nu als reserve-kapitein-vlieger bij het 2C Luchtvaartregiment als commandant van de 3e Afdeling van de Jachtgroep Veldleger. Deze met de gloednieuwe Douglas DB-8A/3N uitgeruste afdeling was in de meidagen gestationeerd op Ypenburg. Dit waren de vliegtuigen die in 1939 door de eerder genoemde Nederlandse aankoopcommissie waren verworven. Nu was hij gemobiliseerd en comman dant van een type vliegtuig dat hij geadviseerd had aan te schaffen. Het kan raar lopen. Kapitein-vlieger-waarnemer Lamers zwaaide de scepter over de 4e Jachtvliegtuig Afdeling bestaande uit Fokkers G.I, op het vliegveld Bergen. Beide commandanten, Bach en Lamers, zouden praktisch al hun vliegtuigen op de eerste oorlogsdag verliezen.... Van Giessen bekleedde als inmiddels gebrevetteerd stafofficier een functie op het hoofd kwartier en had vanuit die positie contact met de operationele afdelingen. Op Schiphol heerste ook een verwarde situatie. Drie vliegklare KLM toestellen, twee DC-2's en een DC-3, waren op 14 mei 1940 gereed gemaakt voor vertrek naar Engeland. Viruly en Van Veenendaal waren als beoogd gezagvoerder ook al op Schiphol gearriveerd. Parmentier was hun daags ervoor, met de PH-ARZ Zilverreiger al voor gegaan. Viruly zat al in de cockpit met draaiende motoren gereed om op te stijgen, toen Van Res. 2e luitenant-waarnemer der LVA Jan A. Bach, foto: SLH 32

Spinner | 2005 | | pagina 32