25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum weer in Colombo opduiken alwaar Meester als lucht vaart-stafofficier wordt aangesteld bij de SACSEA, de afkorting van Supreme Allied Commander South-East-Asia. admiraal Mountbatten. In deze functie vliegt hij kris-kras naar alle fronten in Azië, onder andere over de zogenaamde Hump-route naar China. Als Nederlands vertegenwoordiger was Meester aanwezig bij de besprekingen met betrekking tot de overgave van de Japanners op Java, aan boord van de Britse kruiser H.M.S. Cumberland op de rede van wat toen nog Batavia heette. Opbouw De oorlog zelfheeft geen slachtoffers gevraagd van onze klas. Iedereen vatte zijn leven weer op. Barends werd na 14 Jappenkampen overleefd te hebben ernstig ziek en kwam 'als een wrak' naar Nederland en besloot niet meer naar de tropen terug te keren. Aangezien zijn toekomst in het onderwijs lag, sollici teerde Barends naar de functie van rector van het nog op te richten Christelijk Lyceum te Goes, en werd aangenomen. Op 1 januari 1947 werd hij, 41 jaar oud, als rector benoemd. De officier-vlieger der le klasse Mulder en zijn gezin hadden de ruim driejaar (krijgs)gevangenschap overleefd en waren ook naar Nederland gerepatrieerd. Met ingang van 1 mei 1946 werd hij bevorderd tot hoofd-officier-vlie- ger der 2e klasse., exact een jaar later werd Mulder geplaatst bij het Directoraat der Luchtstrijdkrachten alwaar hij werd belast met de functie van Voorzitter der Selectie Commissie voor vliegend personeel op Ypenburg. Mulder zelf zou niet meer vliegen. Bach werd najaar 1945 gevraagd om de Rijksluchtvaart school op te richten. De KLM had vliegers nodig! Hij deed dat op de hem bekende wijze, daarbij geholpen door Meester die hem later in 1948 ook als directeur van deze vliegopleiding zou opvolgen. Binnen drie maanden had Bach de organisatie, inclusief instruc teurs, rond. Kort daarna kwamen de vliegtuigen bin nen, uit Engeland, maar ook drie Junkers Ju-52's... Een majeure prestatie, vergelijkbaar met de manier waarop hij in de mobilisatie zijn Afdeeling had geor ganiseerd. En passant richtte Bach ook nog "even" een nieuw vliegtuigtijdschrift op, Avia, het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. Parmentier, Van Veenendaal en Viruly hielpen onder de bezielende leiding van Plesman mee de KLM in haar oude glorie te doen herleven. Parmentier maakte op 10 november 1945 met een van de eerste nieuwe Douglas Skymasters van de KLM de eerste naoorlogse vlucht Amsterdam-Batavia. Res. 2e luitenant der infanterie Karei JA. Meester, foto: SLH Hierna werd hij chef vliegdienst, korte tijd later hoofd vliegbedrijf. Viruly startte op 14 februari 1946 als gezagvoerder van de Douglas C-54 NL-305 voor de eerste van een serie KLM-vluchten naar Paramaribo en Curasao over de Zuidatlantische Oceaan. Parmentier's voorspoedige loopbaan bij de KLM werd plotseling afgebroken toen hij in de nacht van 20 op 21 oktober 1948 in slecht weer bij het vliegveld Prestwick in Schotland met de Lockheed Constellation PH-TER Nijmegen 'tijdens de landing tegen vier 30 meter hoge hoogspanningskabels aan vloog en vervolgens verongelukte. Alle 30 passagiers en de 10 bemanningsleden kwamen om. Voor de KLM was de dood van de bijna 44-jaar oude Parmentier een groot verlies. Plesman beschouwde "de man van de Uiver" als zijn opvolger. Van Veenendaal maakte als vlieger bij de afdeling Speciale Vluchten waaronder later ook vrachtvluch ten vielen, vele bijzondere tochten. Variërend van een zes maanden durende chartervlucht voor een 34

Spinner | 2005 | | pagina 34