25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Res. 2e luitenant der infanterie Willem C. van Veenendaal. foto: SLH Begin jaren vijftig zien wij bij een paar van de vroegere leerlingen van de LVA-vliegklas een aantal opmerkelijke ontwikkelingen. Bach die na zijn periode bij de RLS weer de boor ter hand had genomen, werd begin 1953 gevraagd om als generaal-majoor-vlieger directeur Materieel van de luchtmacht te worden. Een uitzonderlijke carrière- stap! Bezwaar kwam niet van vakbonden of dergelij ke, maar van de Maatschappij voor Tandheelkunde!! Na het volgen van een studie aan het NATO Defense College te Versailles, werd de kolonel-vlieger Van Giessen benoemd tot commodore. In die rang maakte hij op 28 juli 1953 zijn eerste solovlucht op een straaljager, een Gloster Meteor. De toen bijna 50-jarige Van Giessen werd daardoor de oudste Nederlandse straaljagerpiloot! In datzelfde jaar werd hij eveneens in de rang van generaal-majoor-vlieger aangewezen als plaatsvervangend Chef van de Luchtmachtstaf. Deze functie heeft hij een halfjaar vervuld om daarna een internationale loopbaan bij de NATO te volgen. Eerst als commandant van de 69 Group, de gecombineerde Belgische en Nederlandse luchtverdedigingssectoren. Tezelfdertijd zien wij Van Veenendaal verschijnen die het uniform van de KLM verwisselt voor het burgerpak van een hoofd Luchtmachtvoorlichting. Op zich merkwaardig dat Van Veenendaal. alhoewel reserve-officier vlieger, als referendaris de Koninklijke Luchtmacht vertegen woordigt. De crash van de Triton Voor de vlieger-schrijver Viruly eindigt zijn vliegers carrière op 5 september 1954. Kort na de start om even over half vier 's nachts van de luchthaven van het Ierse Shannon verloor de ruim een jaar oude Lockheed Super-Constellation PH-LKY Triton snel hoogte en maakte een bijna perfecte buiklanding in de rivier de Shannon, waarbij het toestel met 46 pas sagiers en een bemanning van tien tot stilstand kwam op een modderbank. De Triton lag half onder water. Door een breuk in het middelste gedeelte van de vleugel stroomden grote hoeveelheden zeewater en benzine in de cabine waardoor meer dan twintig passagiers, twee stewards en een stewardess met Res. 2e luitenant-waarnemer der LVA Adriaan Viruly. foto: SLH 36

Spinner | 2005 | | pagina 36