25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum name door de giftige dampen, het bewustzijn verlo ren en geen gelegenheid meer hadden om te ont snappen. De rest van de inzittenden slaagde erin in twee van de drie rubberen reddingboten te klimmen. Na vier uur roeien bereikte men de wal. De Triton was namelijk neergekomen in de open zeemonding van de rivier zodat de opkomende vloed de PH-LKY bijna geheel had verzwolgen. Aangezien de verkeer storen dacht dat de Triton radiostoring had en Viruly geen kans meer had gezien om een noodsignaal uit te laten zenden, was niemand zich ervan bewust dat er zich op korte afstand van het vliegveld een trage die afspeelde. Pas 's avonds om zes uur was het weer mogelijk het wrak binnen te gaan. Na deze "bitterste persoonlijke ervaring" zoals Viruly het noemde, heeft hij nooit meer zelf gevlogen. Hij aanvaardde een functie bij de Vliegdienst. Met ruim zeventien duizend vlieguren verliet hij de KLM op 1 januari 1955, vijf dagen voor zijn vijftigste verjaardag. KLu en KLM In de tussentijd wordt hard gewerkt aan de verdere opbouw van de Koninklijke Luchtmacht. Als direc teur Materieel is Bach hier zeer nauw bij betrokken. De komst van de Britse Hawker Hunter met daarbij de problemen met bewapening en motoren en de over gang naar Amerikaanse kisten als de Republic Thunderstreak en de North American F-86K Sabre hou den hem zeer bezig. Van Giessen maakte weer een volgende stap in zijn internationale loopbaan. Na zijn commando over 69 Group in het Belgische Deurne werd zijn volgende standplaats Fontainebleau bij Parijs, waar hij in 1956 eerst als Assistant Chief of Staff Administration bij Headquarters Allied Air Forces Central Europe en na een half jaar. Deputy of the Coordination for Air Defence Central Europe benoemd werd Na drie en halfjaar keerde Van Giessen met zijn gezin terug naar Nederland en aanvaardde een func tie bij de Staf van het Defensie Studie Centrum waar aan hij ook na zijn pensionering in 1961 zijn bijdra gen bleef leveren. Nog één keer zou hij als generaal- majoor-vlieger b.d. de landelijke pers halen, namelijk in 1965 toen zijn naam werd genoemd als mogelijke staatssecretaris van Defensie voor luchtmachtzaken onder minister van Defensie P.J.S. de Jong. Een ander werd benoemd. Tot 1971 zou Van Giessen nog actief blijven voor de Koninklijke Luchtmacht. Vanaf zijn pensionering was hij actief lid geweest van de Raad van Advies inzake Luchtvaartongevallen. Van Giessen overleed in 1981, 77 jaar oud. Na ruim twee jaar zijn beste krachten gegeven te hebben aan de Koninklijke Luchtmacht, stapte Bach op verzoek van de KLM zelf, in 1956 over naar de nationale luchtvaartmaatschappij. Bach werd onder directeur en hoofd Vluchtproductie Groep der KLM. Hij zou dat ook twee jaar blijven doen. In die hoeda nigheid reisde Bach veel, tot aan Nieuw Guinea toe. Per 1 november 1958 legde Bach echter, na ampel beraad, zijn functie neer omdat hij tot de overtui ging was gekomen dat dit zowel in het belang van de KLM als van hemzelf, het beste was. Zoals dat vandaag de dag ook geldt, lag er 'natuurlijk' geen enkel conflict aan dit vertrek ten grondslag. Althans, als we kranten uit die tijd mogen geloven. Eerder dat jaar speelde echter van 16 tot en met 20 maart een staking van vliegers die de KLM volledig lam legde. Kamervragen, comités van wijze mannen, hoofdredactionele artikelen, deze zeldzame staking hield Nederland wel bezig. In zijn ontslagaanvraag schreef Bach dat "de vliegerstaking een impasse betekende en dat hij met teleurstelling had gezien, hoe uit de impasse een uitweg werd gevonden, die niet de zijne was". Nu zou Bach definitief de wereld van de luchtvaart verlaten. Hij liet zich bijscholen en vestigde zich nu in Amsterdam, weer als tandarts. Tot zijn plotselinge dood in 1970 zou dit vak uitoefenen. De zwerver in het luchtruim, de titel van de vooroorlogse biografie van Bach, was na 65 jaar tot definitieve rust gekomen... Reünie Het zal de lezer dan ook niet verbazen dat zowel Van Giessen als Bach met hun drukke en buitenlandse activiteiten - tot hun spijt - verhinderd waren de reü nie van hun vliegklas bij te wonen. De inmiddels in 1955 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepro moveerde Barends had namelijk met Van Veenendaal het initiatief genomen om op 17 mei 1956 in zijn woonplaats Goes zijn oude jaargenoten uit te nodi gen ter gelegenheid van het feit dat zij allen 30 jaar geleden hun opleiding tot vlieger hadden afgerond. Allen op Meeues na, die echter wel uitgenodigd en aanwezig was. Lamers, Meester en Viruly waren ook van de partij. Mulder was er helaas niet bij, de kapi tein-luitenant ter zee vlieger was op 54-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed kort ervoor overleden. Barends schreef een warm In Memoriam in het tijd schrift Avia Vliegwereld. Vanuit Goes werden opgewek te telegrammen verstuurd naar onder andere de voormalige commandant van de vliegschool op 37

Spinner | 2005 | | pagina 37