25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Soesterberg, bijgenaamd de "Baas", de generaal- majoor b.d. W.C.J. Versteegh en naar hun oud instructeur P. van der Griend. Einde oefening En zo komen we langzamerhand aan het eind van het werkzame leven van een dozijn bijzondere mannen. Barends verwisselde Goes voor Haarlem waar hij op 1 september 1960 rector van het Christelijk Lyceum werd. Hij zou deze functie tot zijn pensioen blijven vervullen. Dr. Barends overleed in 1989, bijna 85 jaar oud. Van Veenendaal zou tot 1957 hoofd Luchtmacht voorlichting blijven. Na een vol leven overleed Van Veenendaal op weg naar zijn geliefde Griekse eiland Spetsai in 1965, ruim 61 jaar oud. Ook hij was een in zijn tijd bekende auteur, waarbij we zijn visverhalen zeker niet mogen vergeten. Meester nam in 1960 ontslag als directeur van de RLS "omdat hij van mening was in verband met de gewijzigde organisatorische omstandigheden de verantwoordelijkheid voor de leiding van het school- bed rijf niet langer te kunnen dragen". Ook over deze zaak werden Kamervragen gesteld. Meester overleed in 1981. Viruly die gedurende zijn KLM-tijd al een sterren status had bereikt, zo stond hij onder meer in KLM-uniform op de voorpagina van het weekblad 'Wereldkroniek', werd ook door zijn huwelijk in 1955 met de actrice Mary Dresselhuys een zeer bekende Nederlander. Daarnaast genoot Viruly als auteur een grote bekendheid. De oud-commandore heeft meer dan 40 boeken geschreven alsook een aantal toneelstukken. Ook verschenen er voorwoor den. nawoorden en andere bijdragen van zijn hand. Viruly overleed in 1986 op 81-jarige leeftijd. Oproep Het vinden van de fotoalbums in de flat van mijn tante heeft grote gevolgen gehad. Afgelopen jaar heb ik mij met zeer veel genoegen bezig gehouden met het reconstrueren van de levens van twaalf mannen die, de een wat meer dan de ander, veel betekend hebben voor de ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart, zowel civiel als militair. Mijn gang door de instituten heb ik hierboven beschreven, dat zal nog wel even zo doorgaan. Aangezien allen uit de vliegklas 1925/26 inmiddels al lang overleden zijn, richt ik mij ook op naaste familieleden. Ik prijs mij gelukkig inmiddels de dochters van dr. Barends, de zonen van Bach, de kinderen van Van Giessen en de zoon van mr. Meeues te hebben opgespoord. Via de biograaf van Viruly is er indirect contact met zijn nazaten. Het spreekt voor zich dat ik ook graag contact wil hebben met naaste familie van de overige vliegers. Blink. Den Ouden. Lamers, Meester, Mulder, Parmentier en Van Veenendaal. Uiteraard zijn gege vens en/of foto's van personen die eerder genoemde vliegers gekend hebben, ook zéér welkom! Over de auteur Jacques A.C. Bartels (Utrecht, 1948) was tot 2004 meer dan 10 jaar bestuurslid van het Legermuseum te Delft, als ook van de Stichting Vrienden van het Legermuseum, de laatste 3 jaar als voorzitter. Hij publiceerde naast diverse artikelen en recensies over militair-historische onderwerpen in 1980 Texel, Nederland's laatste slagveld, in 1986 Muiterij aan het Marsdiep en Jan Hoynck van Papendrecht 1858-1933. In 1999 volgde Véél Veren! Frans Smits, militair stylist. Eveneens dat jaar verzorgde hij met twee vrienden het boek De uniformen van het Nederlandse leger ten tijde van de Bataafse Republiek en het Koninkrijk Holland 1795-1810 waarmee het oeuvre van de uniform- kundige dr. F.G. de Wilde voor het nageslacht werd vastgelegd. In 1995 organiseerde hij in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag de tentoon stelling Presenteer! De Nederlandse militair twee eeuwen te boek. Tevens verzorgde hij de bijbehorende catalogus. Het boek met de geschiedenis van de vliegklas 1925/26 cum annexis is in voorbereiding. jac.bartels@wxs.nl

Spinner | 2005 | | pagina 38