25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Een tweetal Sikorsky S-58 helikopters aan boord van de Karei Doorman. De helikopter heeft als onderzeebootbestrijder een aantal voordelen boven schepen. Hij blijft boven zee - 5 vliegers na ditching gered. Ook in de SAR-rol heeft hij een goede rol vervuld. Met de opvolger van de S-55 - de Sikorsky S-58 die van 1960 tot 1972 in gebruik was bij de MLD - werd de inzetbaarheid van de helikopter voor de marine enorm vergroot, omdat de S-58 de eerste helikopter van de MLD was waarmee op instrumenten kon worden gevlogen. Voorts had de S-58 twee maal zoveel vermogen als de S-55 en was anderhalf keer zo zwaar. Ze werden geplaatst aan boord van Hr.Ms. Karei Doorman. De andere marineschepen waren toen nog niet geschikt voor het meevoeren van helikopters. Ook operationeel bood de S-58 een belangrijke vooruitgang aangezien de KM toen een helikopter in dienst kreeg die als wapen- en sensorsysteem kon worden ingezet bij de onderzeebootbestrijding. Hij beschikte over een dipping sonar. In eskaderverband konden ze onder andere worden ingezet als deel van het scherm voor onderzeebootbestrijding om het scheepsverband. Hij kon in die rol een schip vervangen. De functie van planeguard voor de helikopter werd als zeer nuttig ervaren. De KM verwelkomde in september 1953 dan ook graag drie Sikorsky S-55 - verkregen uit het Mutual Defence Assistance Programme - die voor de taak konden worden ingezet. Technisch kende het vliegtuig zijn zorgen, maar het voordeel was wel dat het een grotere capaciteit had. De S-55 was een stuk zwaarder en groter dan zijn voorganger. Hij heeft zijn nut als planeguard ruim bewezen; er werden zeker De Sikorsky S-51 was de eerste boord- helikopter van de MLD. De H-l aan het eind van zijn carrière. 43

Spinner | 2005 | | pagina 43