25 jaar Stichting Vrii-ndf.n van het Militaire Luchtvaartmuseum De Westland Lynx verving in de tweede helft van de jaren zeventig de Wasp op de schepen uitmaken van het schip. Het vliegtuig is hier in dienst van het schip. Bij discussies in september 1963 of het 5de en 6de fregat ook moesten worden voorzien van helikopters was het positieve besluit vrij gauw genomen door de visie van de Staatssecretaris van Defensie voor de Marine: "een fregat zonder helikopter wordt in feite beroofd van een van zijn belangrijkste wapens In de jaren '70 waren er 2 typen helikopters in dienst bij de MLD. Naast de Wasp was dat de Agusta Bell 204B. Dit toestel was aangeschaft voor transport van kleine patrouilles mariniers in Nieuw-Guinea. Na de soevereiniteitsoverdracht is hij hoofdzakelijk ingezet voor Search and Rescue en transport. Eind zestiger jaren werd door het Franse Aerospatiale en de Britse Westland fabrieken geza menlijk een standaardhelikopter ontwikkeld voor onderzeebootbestrijding. Dit werd uiteindelijk de Lynx. Voor de nieuwe Kortenaerklasse fregatten, die rond 1980 operationeel zouden worden, moest naar een boordhelikopter worden gezocht. Aangezien de Agusta Bell was verouderd en de Wasp niet voldeed aan de eisen viel het oog op de Lynx. Om standaardi satie te bereiken binnen de helikoptergroep werd besloten de Agusta Bell en de Wasp te vervangen door één type. De keuze viel op de Lynx, die in 3 varianten moest worden geleverd, één voor Search and Rescue en transport in plaats van de Agusta Bell (utility variant) en één als boordvliegtuig in plaats van de Wasp. De boord-uitvoering bestond uit 2 varianten voor onderzeebootbestrijding, de een uit gerust met magnetic anomaly detector en de ander met sonar en radar. De utility variant werd in 1976 geleverd, medio 1981 waren alle 24 Lynxen in dienst. Later in de mid-tachtiger jaren bleek de uitvoering in drie varianten ongunstig te zijn voor de inzetbaar heid met als gevolg dat er te weinig boordhelikopters konden worden geleverd aan de vloot en de oplei ding en training van personeel te veel vertraging opliep. Om deze problemen op te lossen zijn alle Lynxen gemodificeerd tot één standaarduitvoering en is een Lynx full mission flight trainer op de Kooy geïnstalleerd. Deze simulator gaf een besparing op actuele vlieguren op de Kooy en de mogelijkheid tot 45

Spinner | 2005 | | pagina 45