25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum opleiden en trainen van vliegtuigbemanningen werd sterk verbeterd. Er kwamen zo meer Lynxen en bemanningen beschikbaar voor stationering aan boord. Met de boord-Lynx werd het schip uitgerust met een volwaardig vliegend platform voor het opsporen en aanvallen van onderzeeboten. Net als de Wasp maakte het toestel integraal onderdeel van het schip uit. Was de Wasp voornamelijk een wapendrager met de Lynx werd de interactie tussen de commando centrale van het schip en vliegtuigbemanning vergroot. En dat is nog steeds zo. Met de Wasp en de Lynx is de verinniging van MLD en vloot in optima forma bereikt. Tot 1990 was de primaire taak van de Nederlandse marine onderzeebootbestrijding. De eenheden en de apparatuur aan boord waren daar volledig op ingesteld. In de negentiger jaren is de taakstelling geëvolueerd voornamelijk naar verkenning en bestrijding van oppervlakte- en luchteenheden. De apparatuur van de Lynx is daar op aangepast. De eerste verandering vond al plaats gedurende de eerste golfoorlog in 1990 toen fregatten in de Perzische golf gingen opereren. Het sensorenpakket van de Lynx werd toen uitgebreid met middelen voor oppervlakte-verkenningen zoals infrarood-appara- tuur. Ook op deze wijze van opereren van de vloot is het boordvliegtuig essentieel gebleken voor het schip in de uitvoering van zijn taken. In de jaren tachtig is de ontwikkeling van de vervan ging van de Lynx helikopter in gang gezet. Het poli tieke besluit was een ontwerp van Europese samen werking te volgen. Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland zaten in deze combinatie. Hieruit moest de NH-90 helikopter voortkomen. De naam zegt het al, hij zou in de jaren 90 operationeel moeten zijn. De verwachting was dat in 1995 de eerste helikopter aan boord van de schepen die er voor geschikt zijn - M-fregatten- kon embarkeren. De M-fregatten rolden op tijd van de band alleen de NH-90 was bij lange na niet gereed. Nu is de verwachting dat Nederland in 2008 hierover de beschikking krijgt. De Koninklijke Marine krijgt met de NH-90 een heli kopter waarmee een enorme sprong voorwaarts wordt gemaakt t.o.v. de Lynx. De verandering van Lynx tot NH-90 kenmerkt zich in de zeer sterk toege nomen mogelijkheden van het platform, de missie systemen, de communicatie en de bewapening. De endurance van de NH-90 is 4 uur met 2 torpedo's tegen 2 uur 20 met 1 torpedo voor de Lynx. De NH-90 heeft verder 'provisions for' voor een HASM (helicop ter air to surface missile). De NH-90 beschikt over een 360° track while scan radar, die tevens is voorzien van een "imaging mode" waarbij een silhouet van het bewegende doel wordt opgebouwd aan de hand van de doppler return. Identificatie van het doel wordt hiermee enorm verbeterd. Hij beschikt voorts over een volledig ESM (electronic support measures)- systeem dat qua bereik vergelijkbaar is met het sys teem van een M-fregat. De tactische communicatie zal primair geschieden middels een deels geautoma tiseerde LINK 11 die zowel UHF- als HF-verkeer kan werken met naast data verzenden een beperkte tekst- zendfunctie. De uitwisseling van data met het schip geschiedt dan zonder tijdverlies hetgeen de reactie tijd van de eenheden sterk versnelt. De NH-90 is ver der uitgerust met een gecombineerde passieve en actieve sensorsuite waarvan het bereik aanzienlijk is vergroot t.o.v. de Lynx. Hij heeft bovendien de moge- 46

Spinner | 2005 | | pagina 46