sonarboeïen tc beluisteren - en heeft "provisions for" om sonoboeien te werpen. Met de NH-90 heeft de KM een platform erbij dat zelfstandig inzetbaar is in alle vormen van maritie me surveillance en oorlogvoering en mede dankzij de zeer goede verbindingsmiddelen als boordheli- kopter een grote forcemultiplier is voor de vloot. Hij overtreft daarmee in ruime mate de Lynx. De gevechtskracht van de fregatten en scheepsverban- den is hiermee substantieel vergoot. De uitspraak van de Staatssecretaris van Defensie in 1963 zou nu kunnen worden uitgebreid tot: "een fregat en een scheepsverband worden zonder helikopter in feite beroofd van een van hun belangrijkste wapens". Daaruit blijkt dat de waarde van de boordhelikopter voor het schip erg groot is. Bij ontbreken van de Lynx zakt de operationele gereedheid van het fregat - afhankelijk van de taakstelling- met 30-50%. De invloed van de Lynx op de gereedheid van het schip wordt mede bepaald door de geoefendheid en samen stelling van de vliegtuigbemanning. Het systeem van de helikopter moet zowel tactisch en operationeel een eenheid vormen met het scheepssysteem en dat kan alleen maar als de bedieners en de tactische commandovoering van schip en vliegtuig totaal op elkaar zijn ingespeeld en afgestemd. Een boordheli kopter met een marinebemanning levert hier de beste garantie voor. Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Zo zal de NH90 binnen enkele jaren landen op de schepen van de Koninklijke Marine. Operationeel In de tachtiger jaren is door de Commandant Zeemacht een systeem ontworpen om de operatione le gereedheid van eenheden te meten. Belangrijke elementen zijn de gereedheid van de beschikbare apparatuur en de geoefendheid van het personeel. Ook nu de balans van de taakstelling van de marine van primair onderzeebootbestrijding naar primair oppervlakte oorlogvoering cq -surveillance is gescho ven vormt de helikopter voor het schip het element dat de horizon verruimt en de flexibiliteit en slag kracht vergroot. Niet alleen in oorlogs- en crisisope- 47 2 5 JAAR

Spinner | 2005 | | pagina 47