25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum raties maar ook bij andere taken als die voor de kust wacht; dit is in de Nederlandse Antillen duidelijk aangetoond. Ongetwijfeld zal bij invoering van de NH-90, gezien zijn grotere toegevoegde waarde voor de vloot, de operationele gereedheid van een fregat zonder helikopter nog meer zakken dan dat het geval is bij de Lynx. Een fregat zonder helikopter is in de huidige tijd bijna ondenkbaar. Personeel De bemanning van de marine-helikopter wordt gevormd door marine-personeel. Men wordt MLD'er door een interne verplaatsing binnen de marine of men komt van "van buiten" rechtstreeks naar de MLD. De laatste groep krijgt de militaire vorming en basis-opleiding bij de KM om zich later te bekwamen in de specifieke MLD opleidingen. Het opgroeien in de wereld van maritiem opereren geschiedt als direc te aansluiting op de opleidingen. Dit gedeelte van de vorming zal in importantie winnen met de toene mende samenvoeging van opleidingen binnen defen sie. Een belangrijk aspect van het traject is dat de MLD'er weet hoe het op de vloot toegaat en zich de "taal" eigen maakt. Eenmaal aan boord van schepen geplaatst, maken de MLD'ers deel uit van de scheeps bemanning. Hier wordt verwacht dat gezamenlijk optreden vloeiend kan verlopen zowel operationeel als in het hele "familieleven" aan boord waarin men vaak langere tijd buitengaats is en waar men ook scheepstaken toebedeeld krijgt. De 7 a 8 man tech nisch personeel en de 3 van de vliegende bemanning moeten hiermee één zijn en niet als gast aan boord. Zodra het schip in Den Helder is, zullen de MLD'ers met de helikopter op marinevliegkamp de Kooy zijn geplaatst. Het is dan mogelijk dat de volgende vaar- periode voor de boordploeg op een ander schip plaats vindt. Het inpassen in de andere scheepsorga- nisatie kan redelijk soepel verlopen door de ervaring die de MLD'ers hebben in de KM in het algemeen en aan boord in het bijzonder. Het operationele aspect beperkt zich niet tot het uitvoeren van opdrachten en aanwijzingen van het schip. Het vliegtuig moet zelfstandig het doel kunnen zoeken en eventueel aanvallen, schaduwen of nadere inlichtingen er van verzamelen. En dat weer in volledige samenwerking met het schip. In een aantal gevallen zal de heli het schip moeten dirigeren. Dit vereist een wederzijds blindvaren op elkaar. Met name bij schepen waarbij het schip en de helikopter onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden is het van essentieel belang dat iedereen dezelfde achtergrond heeft om het optimale product te bereiken en daarmee de maximale operationele gereedheid. Met andere woorden: synergie! Zodra een schip alleen fungeert als "luchthaven", zoals bijvoorbeeld op Hr. Ms. Rotterdam, is de synergie bij de bemanningen minder van belang. Op individuele basis vindt er exchange plaats met vliegers van de Koninklijke Luchtmacht. De training van de luchtmachtvlieger voor boordhelikopters richt zich dan voor een groot deel op de tactische inbreng en op assimilatie met de MLD. Vervolgens wordt hij volledig opgenomen als lid van de 3-mans marinebemanning zodat de synergie met de vloot zo veel mogelijk kan worden gehandhaafd. Slot In het 88-jarige bestaan heeft de Marine Luchtvaart Dienst zich verinnigd met de vloot met name in de vorm van het vliegtuig aan boord van schepen. Deze versmelting, ontstaan door de introductie van drijvervliegtuigen aan boord van schepen, is geleide lijk steeds verder toegenomen en is met de komst van de boordhelikopter in optima forma. De vloot heeft door de ervaringen ondervonden dat de vliegende component aan boord haar mogelijkheden sterk heeft uitgebreid en dat het verhoudingsgewijs het belangrijkste sensor- en wapensysteem aan boord is. Ze heeft gemerkt dat ze er voor een belangrijk deel van afhankelijk is geworden en daarmee is de boordhelikopter van essentieel belang voor de vloot. Over de betekenis van de helikopter aan boord van fregatten zal binnen defensie waarschijnlijk niet veel discussie bestaan, maar het is van belang dat de defensieleiding bij alle gedachten tot samenvoeging van onderdelen in de Krijgsmacht beseft dat het product voorop moet staan en dat hiervoor de voorwaarden optimaal moeten zijn. De boord helikopter van fregatten bemannen met marine personeel is zo'n belangrijke voorwaarde. Geraadpleegde bronnen 70 Jaar Marine Luchtvaart Dienst, N. Geldhof Nieuwsbrief SVMLM nr. 71, oktober 1999 Nieuwsbrief SVMLM nr. 77, april 2001 Spinner nr. 7, januari 2003 Verslagen Admiraliteits Raad, 1959, 1962, 1963, 1965 en 1966 AVIA-XIV-12, december 1965 48

Spinner | 2005 | | pagina 48