Forsvarets Flysamling Gardermoen Het Noorse Luchtmachtmuseum 'UIT-GEVLOGEN' De verzameling vliegtuigen in Loe Baltussen Het is bijna 40 jaar geleden dat ik er voor het eerst ben geweest: Gardermoen bij Oslo. Toen nog een militaire vliegbasis waar het 335 squadron van de Kongelige Norske Flyforsvaret nog met Fairchild C-119 Flying Boxcars vloog. Nu is de oude basis getransformeerd in een hypermoderne internationale luchthaven met militair medegebruik op 40 km ten noordoosten van de hoofdstad. Op Gardermoen is alles nieuw: een lange smalle, zeer hoge verkeerstoren, hangars, een parallel banenstelsel en een enorme terminal zoals je nergens anders tegenkomt. Dat geldt ook voor het nieuwe, halfronde glazen bouwwerk aan de zuidwest zijde van het vliegveld waar men de Forsvarets Flysamling heeft ondergebracht: de vliegtuigverzameling van de Noorse strijdkrachten. Interstate S.1A Cadet. De gelijkenis is wel heel treffend, foto: Loe M.M. Baltussen heeft men kans gezien om ook de Noorse lucht macht aan een onderkomen te helpen voor de historische collectie militaire vliegtuigen die zij in de loop van vele jaren heeft opgebouwd. Met de bouw, de verplaatsing van de vliegtuigen uit alle delen van het land en het inrichten van het nieuwe museum was in 1997 een bedrag gemoeid van 73M NKr. 9,4 miljoen) Het gloednieuwe Gardermoen is op 8 oktober 1998 opengegaan voor internationaal civiel luchtverkeer dat tot die tijd op het oude vliegveld Fornebu aan de kust terecht kon. Met de upgrading van Gardermoen Stichting Net als in ons land, zijn de vliegtuigen in het Noorse luchtmachtmuseum eigendom van Defensie. Maar ze worden beheerd en geëxploiteerd door de Stiftelsen Milit,vrhistorisk Forum Ostlandet (SMF0, Stichting 49

Spinner | 2005 | | pagina 49