25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Ook de Tweede Wereldoorlog heeft zijn sporen nagelaten in Noorwegen. Deze Junkers-52/3m is zeer fraai onderhouden en verkeert in een prima staat, foto: Loe M.M. Bal tussen Militair Historisch Forum van Oost-Noorwegen). Deze stichting zorgt voor het tentoonstellen van de vliegtuigen en voor de exploitatie van het museum. Dat betekent dat een legertje vrijwilligers dagelijks in de weer is met het onderhoud aan de vliegtuigen. Anderen doen dienst als toezichthouder, rondleider of gewoon als beheerder van de toegangsbalie. Het museumgebouw is een langwerpig, halfrond gebouw. Aan de binnenzijde van de cirkel is het gebouw helemaal voorzien van op elkaar aansluiten de grote glaspanelen. De andere kant van het gebouw, heeft over de hele lengte van de buiten muur schuifdeuren als in een hangar. Daardoor zijn alle opstelplaatsen in het museum van buitenaf makkelijk bereikbaar. Aan de kopse uiteinden van de halve cirkel gaat het museumgebouw over in twee grote vierkante ruimten, waarvan er een in gebruik is als onderhoudshangar. Wat binnen opvalt, is het nagenoeg ontbreken van afzettingen rondom de tentoongestelde vliegtuigen. Het is aangenaam je te kunnen bewegen langs, onder en opzij van de toestellen. En het is er schoon, zeer schoon. Lekbakken zijn nergens te zien; de in lichtgekleurde betonverf gedoopte vloer schittert je tegemoet. Het straalt er helemaal vanaf: we staan in het nieuwe museum van de Noorse Luchtmacht. Koude Oorlog Van een 'nieuw' museum mag niet direct worden verwacht dat zich in de collectie interessante artefacts uit de prehistorie van de luchtvaart bevin den. Dat is op Gardermoen ook niet het geval. Het 50

Spinner | 2005 | | pagina 50