25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum Militaire Luchtvaart in Nederlands-Indië gevlogen. Voor ons land is de Norseman historisch van geen betekenis, anders dan dat het vliegtuig is ontworpen en gebouwd door de Nederlandse Canadees Robert B.C. Noorduyn, die ook alle 'Nederlandse' Harvards heeft gebouwd die de Koninklijke Luchtmacht na de oorlog van de RAF heeft overgenomen. De Noorse luchtmacht heeft een aantal Norsemans in dienst gehad. Als je in Noorwegen goed om je heen kijkt, kom je zo hier en daar nog een Norseman tegen. Treffende gelijkenis Er staan meer interessante vliegtuigen in het museum in Gardermoen. Op een halverwege in het museum aangebracht balkon zijn enkele lichte vliegtuigen en een paar helikopters geparkeerd. Daaronder een kleurig gespoten Interstate S.1A Cadet. Het is een Amerikaans vliegtuig uit de beginjaren van de Tweede Wereldoorlog. Niet ten onrechte roept het model associaties op met een ander type dat beter bekend is. De gelijkenis is dan ook treffend. De Cadet is inderdaad de voorloper van wat korte tijd later Taylorcraft als Grasshopper zou produceren. Daarna volgde Piper Aircraft met zijn wereldberoemde Cub's. Achter de coulissen Maar het meest interessante van wat een museum kan bieden, blijft voor vliegtuigliefhebbers toch altijd dat wat het museum doorgaans niet kan bie den. Een kijkje achter de coulissen. Zo trof ik tijdens mijn bezoek, quasi nonchalant de werkplaats inlo pend, een aantal mensen die druk bezig waren met de restauratie van een Lockheed-18 Lodestar. Het toestel is al in Britse camouflagekleuren geschilderd en zal intussen wel gereed zijn. Oorspronkelijk heeft het vliegtuig dienst gedaan bij de BOAC, een van de Britse luchtvaartmaatschappijen die zo'n 30 jaar geleden het veld moest ruimen bij een grootschalige fusie. Het vliegtuig, civiel geregistreerd als G-AGIH, maakte op 28 augustus 1944 een fatale crash bij Kinnekulle in Zweden. Naar verluid is de Lodestar daar na nog in Finland geweest. Het zijn thans dus kenne lijk de Noren die het vliegtuig van de sloop hebben gered en het uitstekend hebben gerestaureerd. Noorwegen mag dan wel een eind hogerop liggen, maar wat de luchtvaart betreft en zeker de vliegtuig musea, is het een aanrader om eens werk te maken van zo'n rondreis op vakantie. Voor het weer hoefje 't niet te laten en in combinatie met musea in de Heel bijzonder is deze Noorduyn Norseman IV, ontworpen en gebouwd door een Nederlander, foto: loe M.M. Baltussert gen zoals een Heinkel-111, een Junkers-88 in restaura tie en een schitterende driemotorige Junkers-52. Een voor ons opvallende verschijning is de Noorduyn Norseman IV. Een dergelijk vliegtuig heeft in 1948 enige tijd met een Nederlandse registratie bij de accent ligt vooral op een tentoonstelling van vliegtui gen die in Noorwegen een rol hebben gespeeld tijdens de 'koude oorlog'. En dat varieert dan van een F-84G Thunderjet tot een F-5 Freedom Fighter en alles wat daar tussen ligt. In dat opzicht krijgt men een aardige kijk op wat een land als Noorwegen zich in de tweede helft van de vorige eeuw heeft moeten getroosten om vrede en veiligheid zeker te stellen. Men mag niet vergeten dat Noorwegen een gemeen schappelijke grens heeft met Rusland. En hoewel Noorwegen traditioneel altijd neutraal is geweest, komt een groot deel van de Noorse strijdkrachten bij een onverhoopt militair conflict onder commando te staan van de NAVO. Die houdt dan ook op gezette tijden grote oefeningen waaraan doorgaans een aantal NAVO luchtmachteenheden deelnemen. Norseman De periode van de Tweede Wereldoorlog en de tijd kort daarna is in het Noorse Luchtmachtmuseum herkenbaar door een aantal bekende Duitse vliegtui- 51

Spinner | 2005 | | pagina 51