Museum heeft iets dat leeft 5P m MLM gelukkig met 70 man Vrijwilligerskorps Loe Baltussen i er LUC Het is een gezellige drukte die ochtend in het Militaire Luchtvaart Museum (MLM). Op het grote parkeerterrein staan al vroeg enkele tientallen auto's en een bus met bezoekers. Ze slenteren langs een flightline met Amerikaanse vliegtuigen die ooit op Soesterberg hebben gevlogen. Zo hier en daar in de Vreeburghal staat een groepje met een gids die uitleg geeft. Anderen maken voor zichzelf een rondgang langs de vliegtuigen. Nieuw is het herinnerings paneel aan Prins Bernhard in de Snijdershal. In het Flying Center, een apart gebouwtje naast de Vreeburghal, doet Rick Piet dienst als toezichthouder. Voor bezoekers die komen snuiven aan het verleden, leeft er iets in ons museum'. Rick Piet: 'Je moet 't netjes kunnen brengen', foto: Loe M.M. Baltussen Het MLM bestaat al zo'n 36 jaar. Eerst ondergebracht in een hangar op de vliegbasis, verhuist het museum in 1980 naar de rand van het Kamp van Zeist. In twee grote hallen en op het dispersal buiten staan zo'n 45 vliegtuigen. Het geheel wordt gecompleteerd met een Flying Center waar de bezoeker inzicht krijgt in de techniek van het vliegen. Dat is met een uurtje nog lang niet bekeken. 'Mensen vergapen zich aan de vliegtrainers en de vluchtsimulators die hier staan opgesteld. En als het niet te druk is en de juiste begeleiders zijn aanwezig, kan menige bezoeker ook zelf een tripje in een simulator maken'. Aan het woord is Rick Piet: een van de 70 vrijwilligers van het museum, oud-luchtmachtofficier, betrokken bij de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum en al enkele jaren werkzaam als vrijwilliger in het MLM. Museum kan niet bestaan zonder vrijwilligers Of je nu een bezoek brengt aan het Belgische biermuseum in Schaarbeek of aan het MLM op Soesterberg, een museum kan vandaag de dag niet bestaan zonder de steun van tientallen vrijwilligers. 'Zij zijn het die het mogelijk maken dat er mensen naar het museum komen', zegt Rick Piet. In het algemeen zijn vandaag de dag vrijwilligers dun gezaaid. Met een korps van zo'n 70 vrijwilligers mag het museum zich dus heel gelukkig prijzen. 'Allemaal professionele mensen die fungeren als toezichthouder en ervoor zorgen dat de bezoekers zich ook aan de huisregels houden. Anderen doen dienst als rondleider of als publieksbegeleider De discussies rond prepensioen en vut mogen elders hoog oplaaien, bij het MLM gaan vrijwilligers pas op hun '75sle 'met pensioen'. Ook over de opvolging van vertrekkende vrijwilligers hebben we niets te kla gen', zegt Ireen Mast, coördinator Vrijwilligers bij de Afdeling Publiék-van het MLM. 'Er zijn geen vacatu res en er is steeds voldoende aanbod. We leggen dan ook een wachtlijst aan van mensen die zich als vrij- 54 i

Spinner | 2005 | | pagina 54