williger opgeven'. Iedereen heeft een zgn. vrijwilli gerscontract. 'Om formele redenen', licht ze toe. De overeenkomst is ingegeven vanuit een verzekerings technische achtergrond. Dat is ook de reden waarom er geen vrijwilligers mogen werken die ouder zijn dan 75 jaar. Betrokkenheid bij militaire vliegerij 'Vrijwilliger zijn bij het MLM is voor mij een uitda ging', zegt Rick Piet. Je hebt het gevoel datje na je werkzame leven, als FLO'er nog ergens bij hoort. En je moet als vrijwilliger een zekere affiniteit hebben met wat je doet. Als je bij ons als vrijwilliger wilt komen werken, moet je je dus betrokken voelen bij de militaire vliegerij', zegt hij. Daarom en omdat hij van de luchtmacht komt, spreekt Piet over 'zijn museum'. Waarom is hij vrijwilliger geworden bij het MLM 'Ik vind het leuk om mijn vrije tijd nuttig te besteden, in dit geval ten dienste van de bezoekers van het museum'. Vorig jaar waren dat er meer dan 130.000. 'En omdat mij de militaire luchtvaart buitengewoon interesseert.' 'Het is vooral het sfeertje' Het MLM heeft een bijzonder mooie collectie. Niet dat er van elk vliegtuig dat ooit bij de luchtmacht of de marine heeft gevlogen, een exemplaar in het museum staat. Dat niet. Er worden veel inspannin gen gedaan om de ontbrekende exemplaren te verwerven. De Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum speelt daarin een belangrijke rol. Laatst was er iemand die speciaal vanuit Washington naar Nederland was overgekomen om het MLM te bezoeken. 'Je weet wel, zo iemand die bij wijze van spreken elke dag het National Air and Space Museum - het luchtvaart walhalla voor museum freaks in de States - zou kunnen binnenlopen. En een Engelsman die elke dag op bijna elke 100 vierkante kilometers naar een van de tientallen luchtvaartmu sea op het eiland zou kunnen gaan. Zeggen die dat wij hier toch wel een heel erg mooi museum hebben! Nou, dat doet me wel wat'. Wat ze er mooi aan vinden? 'De collectie, de opstelling, de belichting. Maar het is vooral het sfeertje dat 't 'm doet'. Dan even iets dichterbij. 'Als je enige tijd meedraait in het museum, herken je vaak dezelfde gezichten. Het zijn meestal mensen uit de buurt', constateert Rick Piet. Ze worden getrokken door de wisselende tentoonstel lingen. 'Ze wonen hier al 30 jaar en hebben tot nog niet zo lang geleden nooit geweten, hoeveel hier te zien is. Kijk, van zulke losse opmerkingen stijgt mijn motivatie met stip'. Een spannend avontuur Elke vrijwilliger begint zijn carrière bij het MLM als toezichthouder. 'Mensen mogen kiezen wat ze willen doen. Heel bewust. Sommigen willen niets liever dan toezicht houden. Dan kun je niet uitgebreid met mensen praten of een mini-excursie houden. Maar als je méér wilt, kun je intern een opleiding volgen voor rondleider en publieksbegeleider. De leiding bekijkt of je voldoet aan de eisen van de staf. Ook je boodschap als exponent van de KLu of de MLD moet overkomen. Je laat de mensen iets zien waar jezelf ook een binding mee hebt. Je leert dus over de techniek van het rondleiden. Belangrijk is datje er voor de bezoeker een spannend avontuur van maakt. Zorg voor een interessant en boeiend verhaal. Niet te lang, maar wel met wat anekdotes zo hier en daar. En - heel belangrijk - de bezoekers moeten voelen dat je als begeleider betrokken bent bij de militaire luchtvaart en bij het museum'. Nooit op zondag of alleen kinderfeestj es? Ook over de inzetbaarheid van vrijwilligers kunnen afspraken worden gemaakt. Er zijn mensen die alleen op zondag dienst willen doen. En anderen juist niet. Of mensen die alleen voor kinderfeestjes willen komen of andere publieksgroepen'. Per dag hebben zo'n tien vrijwilligers dienst. Die zijn ingedeeld in een ochtend- en een middagploeg. Rick Piet doet zelf zo'n 6 tot zeven keer per maand 'dienst'. Het MLM dat vorig jaar een vijfsterren award kreeg van de 'Museumbende' (AVRO TV), heeft speciale schoolprogramma's ontwikkeld, zoals rond het thema 100 jaar luchtvaart: 'Vlucht van de Eeuw'. De band van het MLM met scholen in ons land komt ook tot uitdrukking in de deelname van het muse um aan de Nederlandse Onderwijs Tentoonstelling in Utrecht. Samen met enkele staffunctionarissen zorgen ook daar vrijwilligers voor de bemanning van de MLM stand. Je moet 't netjes kunnen brengen Rick Piet is een gezellig causeur. Maar als toezicht houder moet hij ook wel eens op zijn ponteneur staan. 'Je moet het niet vervelend vinden om soms te moeten zeggen dat bepaalde zaken écht niet kun nen. 'Zo loopt er laatst iemand met een hond het 55 25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum

Spinner | 2005 | | pagina 55