25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum museum in. Dat kan dus niet en we vragen dan of ze zo vriendelijk willen zijn om de hond buiten te laten. Je kunt je bij zo'n regel er toch wel iets bij voorstellen. Maar je moet dat netjes kunnen brengen.' Het MLM heeft een eigen restaurant. De catering is van Paresto en iedereen is er tevreden over. Maar je eten meenemen in de tentoonstellings hallen is er niet bij. Dan grijpt een toezichthouder in. Dat gebeurt ook als mensen moedwillig binnen de afgebakende ruimte rond de vliegtuigen en helikopters stappen. Vorig jaar nog probeerde een onverlaat zelfs een vliegtuig te beschadigen. 'Het is duidelijk dat we dan écht ingrijpen. Wat dat betreft heeft het beveiligingspersoneel hier zijn geld al opgebracht', zegt Rick Piet. 'Ons museum heeft iets dat leeft' 'Bij het begeleiden van groepen richt je je primair op de collectie in het museum. Je vertelt over de historie en de technische ontwikkeling van vliegtuigen. Dat doen we ook met schoolkinderen, hoewel het verleden voor hen toch even wat verder weg ligt dan voor de meeste andere bezoekers. Die komen hier om een uurtje of wat nostalgie te snuiven. Voor hen is ons museum iets dat leeft. Ze hebben het vaak zelf voor een deel meegemaakt. Vanuit onze eigen achter grond als post-actief militair herkennen we interac tie bij de bezoekers. Dames bijvoorbeeld beleven zo'n rondleiding heel anders dan wij'. Maar ze vinden het wel leuk. Wijst laatst iemand op de g-suite van een F-16 vlieger die hem moet beschermen tegen de g-krachten. Ze vergelijkt het met de steunkousen van haar schoonmoeder die nooit F-16 heeft gevlogen. Kijk, dat zijn interessante opmerkingen', zegt Rick Piet. Maar als het om de interactie van kinderen gaat. wordt het moeilijk. 'Soms vinden ze er helemaal niks aan en zie je dat ze hun aandacht verliezen. Maar als je je dan een moment op het kind persoonlijk richt, is er volop attentie en vinden ze het leuk. Ze stellen vragen, die je niet voor mogelijk houdt. Dan weet je dat ze het toch hebben begrepen'. De F-16 simulator: het zit er al jong in. foto: Loe M.M. Bdltussen 56

Spinner | 2005 | | pagina 56