Recent Ver schenen VAR WA P.C. Boer, VARWA. Army Co-operation bij de Militaire Luchtvaart in Indië 1946 - 1950. Nr. 16 in de reeks Brochures van de Sectie Luchtmachthistorie van de Staf Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, ISBN 90-73696-24-0. 155 pagina's, 56 illustraties in zwart-wit. Peter Boer heeft al verschillende publicaties over de militaire luchtvaart in het voormalige Nederlands- Indië op zijn naam staan, waaronder De luchtstrijd rond Borneo december 1941 - februari 1942 en De luchtstrijd om Indië, verschenen in resp. 1987 en 1990. VARWA (verkenning en artillerie waarneming) beschrijft de geschiedenis van 17 VARWA Squadron en de Taylorcraft L-2M en Piper L-4J Cub-vliegtuigen van de Militaire Luchtvaart van het KNIL. Daar in deze periode maar één toestel van het type Taylorcraft L-2M aanwezig was, betekent dit dat het boek voornamelijk gaat over de Piper en alle onderdelen die één of meerdere van deze toestellen in gebruik hadden. En door de operationele omstandigheden bestaat het leeuwendeel hiervan uit de beschrijving van de belevenissen van 17 VARWA Squadron. Het boek beschrijft nauwkeurig de vele activiteiten die met de Piper Cubs werden uitgevoerd, waarbij nauwgezet de registraties van de vliegtuigen worden genoemd die bij deze activiteiten waren betrokken. Niet alleen de vliegtuigen spelen een rol. maar de mensen die er mee omgingen komen aan bod. Personele mutaties op alle niveau's worden aangehaald en ook de problemen waar men mee te kampen had. Van die ene Taylorcraft en alle tachtig Piper Cubs wordt kort de levensloop binnen de ML beschreven In de bijlagen worden o.a. getallen gegeven betreffende het aantal sorties en sterktes Na lezing van dit boek werd ik weer eens bevestigd in mijn indrukken, dat er in die tijd met zo weinig mensen en middelen zo veel tot stand kon worden gebracht. Dat een zeer goede moreel hier aan ten grondslag lag, wordt door dit boek nog eens onderstreept. Voor allen die geïnteresseerd zijn in de historie van de Nederlandse militaire luchtvaart is dit boek een aanwinst, het geeft een helder en gedetailleerd over zicht van de activiteiten van de lichte luchtvaart in onze roerigste periode na de Tweede Wereldoorlog. VARWA kost Eur 7,50 en het is verkrijgbaar bij de Sectie Luchtmachthistorie, telefoon 070-3165335, e-mail slh@bdl.af.dnet.mindef.nl en in de museumwinkel De Brik in het MLM. Hans Berfelo 58

Spinner | 2005 | | pagina 58