Brewster Buffalo en Fokker D.XXI 25 jaar Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum uitgegeven door Éditions LELA PRES- SE, Collection Profils Avions N° 8. ISBN 2-914017-25-1. 320 pagina's, prijs 50,- Le Fokker D.21, door Peter de Jong, uitgegeven door Éditions LELA PRESSE, Collection Profils Avions N° 9. ISBN 2-914017-26-X. 224 pagina's, prijs 45,- Zou ooit alles zijn geschreven? Zou ooit alles zijn uitgezocht? Neen, volmondig neen. Er zijn altijd onderwerpen die nog nader belicht moeten worden, er komen steeds meer archieven bij en meer oude archieven worden opengesteld. Daarnaast duiken steeds meer en steeds vaker foto's en documenten op, waarvan het bestaan in veel gevallen niet eens meer werd vermoed. En er zijn in het digitale tijdperk gelukkig mensen die het schrijven en samenstellen van een boek leuk vinden, om van het uitge ven dan nog maar niet te spreken. Toch is elk nieuwe boek weer helemaal nieuw en is het uitkomen van het boek vaak een verrassing. Dat gevoel heb ik al maanden bij deze twee boeken. Blij verrast, want het zijn twee echte boeken. Ingebonden boeken dus! De verrassing komt ook doordat de boeken vliegtuigen behandelen, die nogal wat met de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis heb ben te maken [I'd call that an understatement). De Finse luchtmacht zou ook als spil voor beide boeken kunnen dienen. Het boek over de Brewster Buffalo begint met een uitgebreide beschrijving van de ontstaans geschiedenis van het vliegtuig. Naast de uitwerking van de diverse modellen ten behoeve van de diverse Amerikaanse strijdkrachten wordt in het eerste gedeelte van het boek uitgebreid stil gestaan bij het gebruik van het vliegtuig in de Finse Ilmavoimat, de Belgen, het ML KNIL, Great Britain, Australia en buitgemaakt ook in Japan. Achtergronden van de aankoop van het vliegtuig door de verschillende mogendheden worden daarbij uitgelicht. Ook het gebruik van het vliegtuig aan de diverse fronten, zowel in de Tweede Wereldoorlog als in de Russisch-Finse oorlog, worden uitgebreid beschreven en geïllustreerd. Het tweede gedeelte van het boek bevat een uitgebreid overzicht van alle gebouwde 509 exemplaren naast uitgebreide schetsen van de diverse kleurenschema's. Het eind resultaat is een kleurrijk geheel. De kleur komt uit de diverse illustraties èn divers fotomateriaal. Boeiend is te lezen wat de HH vliegers van het toestel vonden. Het had een betrekkelijk slechte naam, maar dat is eigenlijk alleen aan ervaringen in de Battle of Midway te wijten. De meeste vliegers spraken enthousiast over het vliegtuig, al waren de prestaties boven 10,000ft wel erg mager. Wright R.1820 torret jes in diverse versies of de vergelijkbare Shetsov M-63 he Brewster Buffalo, door Jean-Louis Couston m.m.v. Michel Ledet, 59 Collection

Spinner | 2005 | | pagina 59